Muzyka ludowa królowała w Szydłowie

Data publikacji: 20.10.2019 07:37 / Data aktualizacji: 20.10.2019 19:15
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
20.10.2019. Szydłów. Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych. Występ zespołu Kasztalon

20.10.2019. Szydłów. Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych. Występ zespołu Kasztalon
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Szydłowie odbył się Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Wzięło w nim udział około 30 grup z różnych części regionu. Na scenie zaprezentowało się w sumie kilkaset osób.

Każdy z zespołów prezentował trzy utwory. Występy rozpoczęli gospodarze, czyli zespół Kasztalon z gminy Szydłów. Jego przedstawicielka Anna Pabian powiedziała, że takie wydarzenie to przede wszystkim okazja do pokazania umiejętności i dorobku zespołu, który ma bardzo bogaty repertuar. Grupa oprócz utworów ludowych wykonuje również piosenki biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki.

Monika Gos z zespołu działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna w gminie Piekoszów stwierdziła, że przegląd zespołów folklorystycznych to doskonała okazja do tego, aby promować kulturę ludową, która jest jednym z najcenniejszych naszych bogactw.

- My krzewimy kulturę regionalną, wiejską, bo jest ona bliska naszym sercom. Chcemy, aby tak samo czuli młodsi, musimy im przekazywać te tradycje, wtedy nasze ludowe obyczaje nigdy nie zaginą - dodała Monika Gos.

Burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz mówi, że cieszy go tak duże zainteresowanie artystów, tym bardziej że został on zorganizowany w mieście po raz pierwszy. Szydłów kojarzony jest głównie z zamkiem i innymi zabytkami oraz z uprawą śliwek.

- To tylko potwierdza fakt, że kultura ludowa wśród mieszkańców naszego regionu jest bardzo ceniona, a co najważniejsze podtrzymywana. Mam nadzieję, że ten przegląd wejdzie na stałe do kalendarza naszych wydarzeń w gminie - dodał burmistrz Andrzej Tuz.

Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Szydłowie zorganizowano na podsumowanie projektu Etno Polska dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury. W ciągu 6 miesięcy odbyły się m.in. warsztaty bibułkarskie, robiono też wycinanki świętokrzyskie, lepiono w glinie, a dla dzieci zorganizowano warsztaty tańca ludowego.

Przegląd zakończył się wręczeniem nagród i pucharów.

Reklama