Witacze będą zapraszać do parku

Data publikacji: 20.10.2019 13:25
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyski Park Narodowy zamierza ustawić kilka witaczy, które będą zachęcać turystów pieszych i kierowców do odwiedzenia parku. Zostaną postawione przy drogach biegnących przez jego obszar - zapowiada Marcin Matysek ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pojawią się także nowe ławki, czy stojaki na rowery.

- W przyszłym roku planujemy wymienić zniszczone ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, a także tablice informacyjne i edukacyjne. Prace kosztować będą  575 tys. zł, z czego ponad 200 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup nowych urządzeń, z których będą mogli korzystać turyści.  Realizacja planu zależy od tego, czy Świętokrzyski Park Narodowy otrzyma dotację z Funduszu Leśnego.

W ostatnim czasie w parku wybudowano nową trasę, która od przyszłego sezonu ma służyć  rowerzystom. Mowa o 16-kilometrowym odcinku ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej.  

- Przez trzy lata wymienialiśmy zniszczone przepusty, udrażnialiśmy rowy i naprawialiśmy mosty. Na całym odcinku jest około 50 mostków, z czego 18 było uszkodzonych i mogło stanowić zagrożenie. 16 z nich zostało już naprawionych i zabezpieczonych barierkami.

Planowany jest montaż na tej trasie ławek, stojaków na rowery i miejsc wypoczynku. Pojawią się też tablice informacyjne i edukacyjne, dzięki którym turyści poznają historię kolejki i będą mogli zobaczyć archiwalne zdjęcia z czasów, w których funkcjonowała. Ścieżka łączy dwie miejscowości najczęściej odwiedzane przez turystów w Górach Świętokrzyskich, czyli Nową Słupię i Świętą Katarzynę.

W tym sezonie turystycznym, od kwietnia do końca września bilety na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego kupiło ponad 160 tys. osób. Dane nie obejmują pielgrzymów udających się na Święty Krzyż i turystów z okolicznych miejscowości, którzy są zwolnieni z opłat. 

Reklama