Przez ostatnie 6 lat oddali około 2 tys. litrów krwi

Data publikacji: 22.10.2019 12:47
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.10.2019. Kielce. Elewi i żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oddali honorowo krew

22.10.2019. Kielce. Elewi i żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oddali honorowo krew
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Elewi i żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach po raz kolejny włączyli się w akcję honorowego krwiodawstwa.

- To szlachetne działanie. Nie wiadomo kiedy i komu z nas ten bezcenny dar będzie potrzebny - stwierdził szeregowy elew Mikołaj Maślanka. - Absolutnie nie należy się bać tego zabiegu. Trzeba się jednak dobrze do niego przygotować. Dzień wcześniej należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i przyjść tu z pozytywnym nastawieniem - powiedział.

Szeregowy elew Mirela Dobosz dziś oddawała krew po raz pierwszy.

- Jestem szczęśliwa, ponieważ mogłam komuś pomóc. Stojąc z boku, może wydawać się, że jest to nieprzyjemny zabieg, jednak panie które się tym zajmują są doświadczone i potrafią przeprowadzić to w bezbolesny sposób. Myślę, że każdy żołnierz powinien brać udział w honorowym krwiodawstwie oraz oddawaniu szpiku - wyjaśniła.

- W rocie przysięgi wojskowej są słowa „w potrzebie krwi własnej, ani życia nie szczędzić”. Jako żołnierze musimy się do tego stosować - dodała Katarzyna Rzadkowska z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. - Wielu elewów tutaj rozpoczyna swoją przygodę z honorowym krwiodawstwem. Po ukończeniu szkolenia często to kontynuują, z czego jesteśmy dumni - stwierdziła por. Katarzyna Rzadkowska.

W Centrum od 2013 roku funkcjonuje Klub Honorowych Dawców Krwi.

Reklama