Szkolnictwo zawodowe na najwyższym poziomie

Data publikacji: 22.10.2019 14:48
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 22.10.2019. Kongres Edukacji Przyszłości

Kielce. 22.10.2019. Kongres Edukacji Przyszłości
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Szkolnictwo zawodowe i nowoczesne technologie zdominowały pierwszy dzień Kongresu Edukacji Przyszłości, który odbywa się w Kielcach. Uczestnicy sympozjum mówili m.in. o zawodach przyszłości.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty nie ukrywa, że szkoły zawodowe muszą być przygotowane do tego, że na rynku pojawią się nowe branże.

- Musimy mówić o zawodach, których jeszcze nie znamy. Wiemy tylko, że wiele z nich będzie bazować na nowoczesnych technologiach, na analizie baz danych. W ciągu 5 lat, a tyle trwa kształcenie techników, może pojawić się wiele nowości. Szkoły muszą na potrzeby pracodawców reagować. Inaczej nasz region zostanie w tyle - twierdzi kurator.

Dariusz Wójcik, kierujący Zespołem Szkół Mechanicznych w Kielcach zauważa, że z roku na rok zwiększa się zainteresowanie kształceniem zawodowym wśród młodych ludzi, którzy patrzą bardzo praktycznie na swoją przyszłość. Ale również pracodawcy coraz chętniej współpracują ze szkołami.

Kongres Edukacji Przyszłości to również szansa dla uczniów, by poznać ofertę szkół średnich. Placówki z całego regionu przygotowały stoiska, na których prezentowały zawody, w których kształcą. Część z nich kusiła przekąskami, przygotowanymi przez młodych kucharzy. Inne prezentowały eksperymenty chemiczne, w których pomagali zwiedzający kongres uczniowie. Uczennice Szkoły Podstawowej w Samsonowie twierdzą, że oferta szkół jest ciekawa i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Imprezą towarzyszącą kongresowi są turnieje w badmintona oraz turniej szachowy. Ten drugi rozpoczął mecz senatora Krzysztofa Słonia z najmłodszą, ośmioletnią zawodniczką.

Jutro drugi dzień kongresu, poświęcony dla odmiany aktywności młodych ludzi. Będzie mowa o sporcie, ale też o zdrowym odżywianiu.

Reklama