Sensacyjne odkrycie podczas remontu Pałacu Wielopolskich

Data publikacji: 22.10.2019 18:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.10.2019. Ostrowiec Świętokrzyski. Fundamenty Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

22.10.2019. Ostrowiec Świętokrzyski. Fundamenty Pałacu Wielopolskich w Częstocicach
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W czasie trwających prac remontowych Pałacu Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim archeolodzy natknęli się na istotne znaleziska, które pozwalają przybliżyć historię tego miejsca.

Jak informuje archeolog Kamil Kaptur z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, najciekawsze i niespodziewane odkrycia dotyczą dworu, który istniał przed wybudowaniem pałacu.

- W pobliżu budynku znaleziono warstwę z bogactwem przeróżnych zabytków nowożytnych, datowanych na XVI i XVII wiek. To przede wszystkim piece kaflowe, a także monety - szelągi pruskie z pierwszej połowy XVI wieku - mówi.

Kamil Kaptur uważa, że to warstwa rozbiórkowa starego dworu drewnianego, ale dająca podstawy do tego, aby twierdzić, że stał on tu już w XVI wieku, a nie jak dotąd mówiono - w XVII wieku.

- Okazuje się, że Pałac Wielopolskich został wybudowany na fundamentach wcześniej istniejącego budynku, prawdopodobnie należącego do kompleksu dworskiego. Dzięki temu odkryciu będziemy w stanie rozplanować układ wszystkich dworskich budynków. Do tej pory nie wiadomo, jak dwór wyglądał. Posiadamy tylko informacje, jakie były tam budynki, mamy je opisane - zaznaczył archeolog.

Kamil Kaptur uważa, że to odkrycie sensacyjne, ale w skali mikro dla lokalnej, czy regionalnej historii. Dla niego jest to ważne odkrycie, ponieważ pozwoli opracować rozmieszczenie wcześniej istniejącego kompleksu.

Podobne wiadomości
Reklama