Dariusz Piontkowski: strajk włoski nauczycieli nie będzie problemem

Data publikacji: 22.10.2019 19:32
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 22.10.2019. Kongres Edukacji Przyszłości. Przemawia Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej

Kielce. 22.10.2019. Kongres Edukacji Przyszłości. Przemawia Dariusz Piontkowski - minister edukacji narodowej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Strajk włoski nauczycieli zapowiadany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego nie powinien w znaczący sposób odbić się na uczniach - uważa Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. Uchwałę w tej sprawie podjęło dziś prezydium ZNP.

W ramach protestu nauczyciele mają m.in. bardzo skrupulatnie mierzyć swój czas pracy i w przypadku przekroczenia go, na przykład na wycieczce szkolnej, domagać się wypłacenia nadgodzin. Poza tym nie będą wykonywali żadnych zadań, które nie są wpisane w zakres ich obowiązków.

Dariusz Piontkowski podczas Kongresu Edukacji Przyszłości odbywającym się w Kielcach stwierdził, że jego zdaniem, w proteście weźmie udział niewielka grupa pedagogów.

- Wydaje mi się, że zdecydowana większość nauczycieli w tym strajku nie będzie brała udziału. Po drugie, jest to wyraźna zmiana postulatów tego związku w porównaniu do czasu sprzed kilku miesięcy. Wtedy prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiadał czynną akcję strajkową. Dziś widzimy, że większość nauczycieli nie chce już takiego czynnego protestu. Przypomnę, że w tym roku pedagodzy otrzymali najwyższą w historii podwyżkę. 15-procentowy wzrost pensji, to jest naprawdę bardzo dużo - twierdzi minister.

Szef MEN zapowiada jednocześnie dalsze rozmowy w kwestii podniesienia nauczycielskich pensji. Jak mówi, w najbliższych miesiącach zarobki tej grupy zawodowej powinny znowu wzrosnąć.

- Na pewno będziemy musieli rozmawiać o nowym systemie wynagradzania. Znaczący wzrost płacy minimalnej sprawił, że trzeba na nowo spojrzeć na płace nauczycieli i zgodnie z zapowiedzą podnieść je. Będziemy musieli rozmawiać też o zmianach w systemie awansu nauczycieli. Ten, który obecnie funkcjonuje, nie spełnia już w pełni swoich założeń. Potrzebę tej zmiany widzą sami pedagodzy - informuje minister.

Dariusz Piontkowski twierdzi, że system awansu nie może być tak zbiurokratyzowany, jak obecnie. Poza tym konieczne jest wprowadzenie jakiegoś elementu motywacyjnego dla nauczycieli.

Minister dodaje, że nie chce, by zmiany w systemie awansu były rewolucją. O tym, jak będzie on ostatecznie wyglądał, zdecydują rozmowy z pedagogami.

Podobne wiadomości
Reklama