Największe przeboje Maanamu i Kory na kieleckiej scenie dramatycznej

Data publikacji: 22.10.2019 22:25
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Kultura
22.10.2019. Kielce. Inauguracja II Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Spektakl „Bądź taka, nie bądź taka”. Na zdjęciu: Karolina Gibki - śpiew i Jakub Mitoraj - gitarzysta

22.10.2019. Kielce. Inauguracja II Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Spektakl „Bądź taka, nie bądź taka”. Na zdjęciu: Karolina Gibki - śpiew i Jakub Mitoraj - gitarzysta
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zaczęło się tak, jak zapowiadano - bardzo muzycznie. Spektakl „Bądź taka, nie bądź taka” Teatru imienia Ludwika Solskiego w Tarnowie rozpoczął II Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Widzowie usłyszeli największe przeboje grupy Maanam wplecione w historię o wokalistce zespołu.

Sztuka „Bądź taka, nie bądź taka” to historia jednej decyzji, którą zdeterminowało całe, trudne życie jednej z najbardziej barwnych artystek polskiej sceny muzycznej - Kory Jackowskiej. To opowieść o sile charakteru, o bezkompromisowej postawie i walce o własne ideały. To też, a nawet przede wszystkim twórczość Maanamu, którą poznajemy poprzez utwory wykonywane przez Karolinę Gibki.

Widzowie dobrze ocenili pierwszą festiwalową sztukę. Mirosława Gontarek była pod wrażeniem zarówno wokalu, jak i formy przedstawienia.

- To takie nietypowe przeżycie teatralne, a przy tym optymalne. Poczułam się jak na koncercie, jednak w przeciwieństwie do typowego widowiska muzycznego, tu mogłam skoncentrować się na słowie. Teksty docierały głębiej, ukazały cały tragizm życia Kory - oceniała.

Spektakl podobał się także aktorom Teatru imienia Stefana Żeromskiego, którzy licznie przybyli na sztukę. Andrzej Plata był pod wrażeniem Karoliny Gibki.

- Bardzo mi się podobało, tym bardziej, że mogłem posłuchać koleżanki. Maciek, który robił aranżację, również nie jest mi obcą osobą, robił muzykę do naszego spektaklu. Dobrze było ich posłuchać - mówił.

Rafał Urbański ocenił z kolei, że przyjemnie było przypomnieć sobie utwory Maanamu, które pozwalały powrócić do czasów młodości, ale podkreślił, że spektakl nie oddaje dynamiki Kory. Zaznaczył jednak, że nie jest to zarzut w stronę sztuki i warto ją polecić. Głos ten nie był odosobniony.

W środę (23.10) widzowie obejrzą kolejną festiwalową propozycję - sztukę „Sinestesia” w wykonaniu hiszpańskich tancerzy Iron Skulls Co.

II KIELECKI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY - PROGRAM:

23 października, godzina 19.00 - „Sinestesia" w wykonaniu hiszpańskiej grupy Iron Skulls Co
25 października, godzina 19.00 - „Być jak Beata", Teatr Współczesny w Szczecinie
27 października, godzina 19.00 - „Iliada" wg Homera, Narodowy Teatr Dramatyczny i Teatr Miejski w Lublanie Słowenia
28 października, godzina 19.00 - „Zapiski z wygnania", Teatr Polonia w Warszawie

Reklama