Gęsta mgła i smog w regionie. Ekspert zaleca ograniczenie spacerów

Data publikacji: 23.10.2019 12:28
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.10.2019. Kielce. Mgła nad Kielcami

23.10.2019. Kielce. Mgła nad Kielcami
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Smog nie daje o sobie zapomnieć mieszkańcom regionu świętokrzyskiego. Teraz jest szczególnie odczuwalny, ze względu na mgłę. Mimo to, w całym województwie utrzymuje się dostateczny stan jakości powietrza, co oznacza że stężenie szkodliwych pyłów nie przekracza 100 mikrogramów na metr sześcienny.

Joanna Jędras z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Kielcach zapewnia, że w kolejnych dwóch dniach, jakość powietrza będzie na tym samym, dostatecznym poziomie.

- Stężenia dobowe pyłów nie powinny przekroczyć 100 mikrogramów. Jednak w piątek, na południu regionu mogą wystąpić wyższe stężenia. Na poziom jakości powietrza wpływa także pogoda. Mgła jest jednym z tych czynników, który sprawia, że zanieczyszczenia utrzymują się dłużej - wyjaśnia.

Joanna Jędras zaznacza, że w przypadku stężenia pyłów PM10 i PM2.5 powyżej 100 mikrogramów na metr sześcienny, nie jest zalecana długotrwała aktywność fizyczna, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

- Obecnie w Kielcach i regionie mamy do czynienia ze stężeniem w przedziale od 50 do 100 mikrogramów. Jeżeli nie musimy wychodzić z  dzieckiem na spacer lepiej dziś z niego zrezygnujmy. W przypadku wyższych stężeń pyłów powinniśmy natomiast zdecydowanie unikać przebywania na zewnątrz - mówi.

Ekspertka wyjaśnia, że pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10 powstają przede wszystkim w wyniku spalania w piecach paliw złej jakości, a przede wszystkim odpadów.

Tagi do tego wpisu
Reklama