Osiedle w Korytnicy z nową oczyszczalnią

Data publikacji: 23.10.2019 15:48
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.10.2019. Korytnica. Otwarcie oczyszczalni osiedlowej w Korytnicy. Na zdjęciu (od lewej) : Marcin Wnukowski - firma Tombet, Monika Babiarska - firma Tombet, Anna Socha - prezes SM „Zgoda”, Tomasz Gwódź - firma Tombet, Jacek Toś - dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Kielcach i Adam Obara - zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka  Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego  w Kielcach

23.10.2019. Korytnica. Otwarcie oczyszczalni osiedlowej w Korytnicy. Na zdjęciu (od lewej) : Marcin Wnukowski - firma Tombet, Monika Babiarska - firma Tombet, Anna Socha - prezes SM „Zgoda”, Tomasz Gwódź - firma Tombet, Jacek Toś - dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Kielcach i Adam Obara - zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Kielcach
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Przy popegeerowskim osiedlu w Korytnicy w gminie Sobków powstała osiedlowa oczyszczalnia ścieków. Inwestycja warta 525 tys. zł w 95 procentach sfinansowana została przez kielecki oddział Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Tylko 25 tys. do zrealizowania inwestycji dopłacali mieszkańcy osiedla.

Jacek Toś, dyrektor kieleckiego oddziału KOWR, przyznał że Korytnica znajduje się na obrzeżach gminy Sobków i jej skanalizowanie jest utrudnione, dlatego osiedlowa oczyszczalnia ścieków okazała się najlepszym rozwiązaniem.

- Teraz mieszkańcy mają zapewnione komfortowe życie bez negatywnego oddziaływania na środowisko. Ponadto dla nas bardzo istotne było to, aby osobom, które pracowały kiedyś w Państwowych Gospodarstwach Rolnych pomóc w życiu. Chodzi o to, aby warunki w których mieszkają były porównywalne do tych w miastach - podkreślał dyrektor Jacek Toś.

Anna Socha, mieszkanka osiedla oraz prezes SM „Zgoda” w Korytnicy zaznaczyła, że osiedlowa oczyszczalnia ścieków to bardzo ważna inwestycja. Jak dodała, ma nadzieję, że zmniejszą się teraz opłaty za ścieki, ponieważ dotychczas mieszkańcy płacili 20 zł za metr sześcienny od osoby. Ponadto, przyczyni się do dbania o środowisko, ponieważ teraz ścieki nie będą przeciekać do gleby.

W popegeerowskim osiedlu w Korytnicy są 3 bloki, w których mieszka ponad 40 osób. Jak przypomniał Adam Obara, z-ca dyrektora kieleckiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ostatnim czasie ośrodek, oprócz Korytnicy, finansowo wsparł również inwestycje m.in. w Waśniowie w powiecie ostrowieckim oraz w Przyłęczku w gminie Wodzisław.

W regionie świętokrzyskim jest około 20 osiedli popegeerowskich.

Reklama