Redaktor naczelna wydawnictwa „Świat Książki” spotkała się uczniami „Reja”

Data publikacji: 24.10.2019 18:39
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
24.10.2019 Jędrzejów. Spotkanie Joanny Laprus-Mikulskiej z uczniami I LO im. Mikołaja Reja. Na zdjęciu Joanna Laprus-Mikulska - redaktor naczelna wydawnictwa „Świat Książki”

24.10.2019 Jędrzejów. Spotkanie Joanny Laprus-Mikulskiej z uczniami I LO im. Mikołaja Reja. Na zdjęciu Joanna Laprus-Mikulska - redaktor naczelna wydawnictwa „Świat Książki”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Joanna Laprus-Mikulska, pisarka, redaktor naczelna wydawnictwa „Świat Książki” spotkała się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie. Jest ona absolwentką tej szkoły. Później studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jak powiedziała, to jej pierwsza wizyta w szkole po tym, jak zdała maturę i wyjechała z Jędrzejowa na studia.

Dodała, że wraca do miejsca, które ją ukierunkowało i pokazało, że warto być konsekwentnym i dążyć do tego, co się w życiu chce robić.

- Zawsze kochałam książki, zawsze chciałam czytać i rozwijać wiedzę o literaturze. Ponieważ od dziecka bardzo dużo czytam, więc studia polonistyczne były bardzo naturalnym wyborem. I jak widać, cały czas mnie to interesuje, ponieważ pracuję z książkami i dla książek - mówiła Joanna Laprus-Mikulska.

Podczas spotkania z młodzieżą opowiadała również o tym, jak wyglądała jej droga do tego, aby zostać redaktor naczelną wydawnictwa „Świat Książki”, oraz o tym, jakie mechanizmy towarzyszą wydawaniu książek. Jak stwierdziła, nie jest jedynym przykładem na to, że osoby z małych miejscowości także mają szansę na ciekawą pracę i realizowanie swoich pasji.

- Jak się chce, to wszystko można osiągnąć, tylko trzeba to robić z pasją i przekonaniem - mówiła do młodzieży.

Uczniowie nie kryli podziwu i uznania dla osiągnięć Joanny Laprus-Mikulskiej. Ich zdaniem, spotkanie z pisarką, oprócz tego, że było motywujące i inspirujące, to również zachęcało do walki o swoje marzenia. 

- Tacy ludzie, którzy potrafią swoim życiem pokazać, że będąc z małego miasteczka można dużo w życiu osiągnąć, są nam bardzo potrzebni. Każdy może osiągnąć sukces - podkreślali.

Anna Zygan, nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie powiedziała, że spotkania z absolwentami tej placówki odbywają się od 10 lat. Jak dodała, wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodzonego październiku.

Joanna Laprus-Mikulska jest współautorką książki „Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet” oraz autorką książki „Kroke. Poza dźwiękami”. W latach 2008 - 2010 była redaktor naczelną miesięcznika „Bluszcz”, a potem redaktor naczelną magazynu o książkach „Papermint”.

Tagi do tego wpisu
Reklama