„Świętokrzyskie Anioły Dobroci” rozdane

Data publikacji: 28.10.2019 10:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Urszula Przygodzka - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich, Ewa Sałaj oraz Anna i Edward Zawierucha, którzy prowadzą rodzinny dom dziecka - to tegoroczni laureaci nagrody „Świętokrzyskie Anioły Dobroci”.

Plebiscyt ma na celu uhonorowanie osób i instytucji, które ze szczególnym zaangażowaniem niosą pomoc potrzebującym wsparcia, a swym przykładem krzewią idee bezinteresownej działalności na rzecz drugiego człowieka - przypomina Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

- Tych nominacji z każdym rokiem przybywa i komisja konkursowa ma coraz więcej pracy. Wszystkie zgłaszane osoby, czy instytucje są wyjątkowe. Każdego dnia pracują na rzecz drugiego człowieka, widzą ich potrzeby i realizują je na bieżąco. To są osoby, które nie przypadkowo wyróżniliśmy, one przez wiele lat pracowały na statuetkę „Świętokrzyskiego Anioła Dobroci” - dodaje.

W tym roku kapituła konkursowa po raz pierwszy w kategorii indywidualnej przyznała nagrodę dwóm osobom. To Urszula Przygodzka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich i Ewa Sałaj, wiceprezes Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Nasz dom” w Piekoszowie. Jak powiedziała druga z laureatek, 27 lat temu, w wyniku wypadku komunikacyjnego usiadła na wózku inwalidzkim, dlatego od prawie trzech dekad stara się pomagać osobom z różnymi dysfunkcjami.

- Od wypadku komunikacyjnego zaczęło się moje drugie życie. W tym pierwszym zdążyłam jeszcze skończyć studia i podjąć pracę. Moje drugie życie również ma sens. Pomagam innymi, a z racji tego, że jestem osobą niepełnosprawną bardzo dobrze rozumiem inne osoby z różnymi dysfunkcjami - dodała Ewa Sałaj.

Z kolei w kategorii zespołowej „Świętokrzyski Anioł Dobroci” trafił do Anny i Edwarda Zawieruchów, którzy od 19 lat tworzą rodzinny dom dziecka i przez ten czas wychowali 20 podopiecznych.

- Wychowanie tak dużej liczby dzieci jest oczywiście trudne, ale są i tego zalety. My od naszych dzieci przysposobionych też się uczymy, chociażby innego spojrzenia na świat, one opowiadają nam jak było w ich domach. Również nasze biologiczne dzieci wiele uczą się od swojego przysposobionego rodzeństwa. Uczą się szacunku do rodziców, do tego wszystkiego co posiadają - dodała Anna Zawierucha.

„Świętokrzyskie Anioły Dobroci” zostały wręczone po raz 15.

Reklama