„Kielecki” Hamlet już dziś w TVP1

Data publikacji: 28.10.2019 11:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
„Hamlet” w reżyserii Michała Kotańskiego. Na zdjęciu: Przemysław Stippa

„Hamlet” w reżyserii Michała Kotańskiego. Na zdjęciu: Przemysław Stippa
Fot. Staszek Loba

Plejada znakomitych aktorów, na czele z Magdaleną Zawadzką, Danielem Olbrychskim, Janem Englertem, Arturem Żmijewskim i Przemysławem Stippą pojawi się w najnowszej inscenizacji „Hamleta” Williama Szekspira, w reżyserii Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Spektakl zostanie zaprezentowany dziś wieczorem, w Teatrze Telewizji TVP 1. Początek o godzinie 21.00.

Michał Kotański przyznaje, że poważnym wyzwaniem było dla niego zmierzenie się z klasyką, która doczekała się wielu wybitnych realizacji i interpretacji. Proponując swoją własną wersję skupił się na licznych wątkach, które znajdują odniesienie we współczesnym świecie.

- Hamlet nie jest młodym, zupełnie naiwnym człowiekiem. Gra go Przemysław Stippa - aktor Teatru Narodowego, który ma już prawie 40 lat. To wydaje mi się w pewnym sensie współczesne, bo kiedy patrzę na wiele osób wokół mnie, które mają już po 30 czy 40 lat to widzę ludzi, którzy nie wiedzą, jak się odnaleźć we współczesnym świecie, czują presję, czują oczekiwanie. Tak jak Hamlet próbuje wejść w jakąś rolę dla niego napisaną przez matkę czy ducha ojca, mierzy się z tym i w efekcie doprowadza do totalnej destrukcji wszystkiego - wyjaśnia.

Dyrektor kieleckiej sceny dramatycznej dodaje, że jest wiele możliwości odczytania dzieła Williama Szekspira, także jako wizji końca świata.

„Hamlet” w reżyserii Michała Kotańskiego. Na zdjęciu: Przemysław Stippa i Grzegorz MałeckiFot. Staszek Loba

- Widzimy i relacje rodzinne, które nie wyglądają tak, jak powinny wyglądać i na jednym poziomie jest to dramat rodzinny, który kończy się źle. Na innym poziomie jest to rodzaj analizy procesów historycznych i politycznych i swoiste studium tego, do czego może prowadzić zemsta i skupianie się wyłącznie na niej i na swoich emocjach. Do tego też Ola Gąsior zrobiła taką scenografię, która momentami w bardzo bezpośredni sposób mówi o końcu świata - zauważa.

W rolę głównego bohatera wcieli się wspomniany już Przemysław Stippa. Oprócz niego na scenie pojawi się czołówka polskich aktorów: Piotr Cyrwus (Klaudiusz), Maria Pakulnis (Gertruda), Magdalena Grąziowska (Ofelia), Artur Żmijewski (Poloniusz), Grzegorz Małecki (Horacjo), Michał Czernecki (Laertes), Jan Englert (Duch Ojca Hamleta), Szymon Mysłakowski (Rozenkranc), Wojciech Solarz (Gildenstern), Modest Ruciński (Bernardo), Karol Dziuba (Francisko), Tomasz Sapryk (Rejnaldo), Piotr Stramowski (Fortynbras), Marcin Franc (Ozryk), Mateusz Damięcki (Marcellus), Daniel Olbrychski (Pierwszy Aktor), Magdalena Zawadzka (Drugi Aktor), Marian Opania (Pierwszy Grabarz), Bartosz Opania (Drugi Grabarz), Marek Barbasiewicz (Ksiądz).

Prace nad spektaklem w studiu telewizyjnym trwały dziewięć dni. To drugie przedstawienie w reżyserii Michała Kotańskiego, które pokaże Teatr Telewizji. Pierwszym były „Dzieje grzechu”.

Tagi do tego wpisu
Reklama