Na KSM miejsc dla aut nie ma, a problem rośnie

Data publikacji: 28.10.2019 15:01
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 28.10.2019. Problem z parkowaniem na ulicy Kujawskiej

Kielce. 28.10.2019. Problem z parkowaniem na ulicy Kujawskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Mieszkańcy bloków Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej domagają się budowy parkingu albo wygospodarowania nowych miejsc parkingowych na terenie spółdzielni. Wszystko przez poważny problem z postojem aut.

Mieszkańcy zmagają się z tą sytuacją od lat, jednak z roku na rok problem się zwiększa. Ostatnio nasilił się, po tym, jak straż miejska rozpoczęła codzienne kontrole i posypały się mandaty.

- Z parkowaniem jest tragedia, brakuje miejsc, w weekendy można zapomnieć, żeby postawić gdziekolwiek samochód. Podobnie jest wieczorami. Żeby znaleźć miejsce postojowe, trzeba jeździć po całym osiedlu, ale i tak znalezienie parkingu nie jest łatwe. Z drugiej strony niektórzy zatrzymują się tuż przy skrzyżowaniach, przez co jeżdżenie po osiedlu jest bardzo trudne - mówią mieszkańcy.

Kielce. 28.10.2019. Problem z parkowaniem na ulicy KujawskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg zauważa, że to nie jest problem tylko KSM.

- Sytuacja KSM jest jednak o tyle specyficzna, że osiedle było projektowane przed wielu laty i standardy były zupełnie inne. Samochodów było bardzo mało. Jeżeli weźmiemy pod uwagę nasze pasy drogowe, to w zasadzie można powiedzieć, że wszystkie miejsca postojowe zostały już zagospodarowane - powiedział Jarosław Skrzydło. 

Anna Tłuszcz, prezes Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że problem z parkowaniem jest spory. Dodaje, że podjęła już działania, aby wygospodarować nowe miejsca postojowe dla samochodów. 

- W pierwszych dniach, kiedy przyszłam do pracy, zrobiliśmy przegląd terenów, gdzie można stworzyć nowe miejsca parkingowe. Kilka takich miejsc wytypowaliśmy, być może uda nam się tam w przyszłym roku stworzyć dodatkowy postój dla aut. Musimy się jednak liczyć ze zdaniem właścicieli. Bywa tak, że 10 osób chce, aby w danym miejscu powstał parking, a 10 się temu sprzeciwia i czasem ze względu na opór mieszkańców na naszych chęciach się kończy - mówi Anna Tłuszcz.

Kielce. 28.10.2019. Problem z parkowaniem na ulicy KujawskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jest jeszcze jeden pomysł, aby na terenach należących do miasta stworzyć zatoki parkingowe. Być może w przyszłorocznym budżecie obywatelskim uda się wywalczyć taki projekt. Warunkiem jest, aby poparli go mieszkańcy.

Częściowym rozwiązaniem problemu byłoby powstanie parkingu wielopoziomowego. Taki miał zostać wybudowany w pasie drogowym rozdzielającym ulicę Sandomierską. Za inwestycje miało odpowiadać miasto, jednak na razie na ten cel brakuje funduszy.

Reklama