Duży sukces pracowników Politechniki Świętokrzyskiej

Data publikacji: 29.10.2019 14:27
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Warszawa. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków „IWIS 2019”

Warszawa. Międzynarodowa Wystawa Wynalazków „IWIS 2019”
Fot. Politechnika Świętokrzyska

Pracownicy Politechniki Świętokrzyskiej przywieźli dwa złote medale z Międzynarodowej Wystawy Wynalazków „IWIS 2019” w Warszawie. Paulina Kostrzewa-Demczuk dostała nagrodę za poprawioną wersję cegły.

- Zwykle cegły są wapienno-piaskowe, nazywane silikatami i one były dla mnie punktem wyjścia. Tradycyjne cegły są kruche, pękają w transporcie, bywa też, że podciągają wodę. Ja starałam się ulepszyć ich parametry, by były bardziej trwałe i tańsze w produkcji - mówi złota medalistka.

W modyfikacji cegieł wykorzystywana jest mączka bazaltowa, czyli odpad powstający podczas produkcji kruszywa. Paulina Kostrzewa-Demczuk tłumaczy, że obniża to koszt produkcji cegieł, bowiem firmy są gotowe nawet zapłacić, żeby pozbyć się odpadów. Na badanie możliwości wdrożenia poprawionych cegieł Paulina Kostrzewa-Demczuk otrzymała ministerialny grant. W badaniach współpracuje z zakładem produkującym silikaty w Ludyni.

Medal w Warszawie to nie jedyny sukces młodej badaczki z Politechniki Świętokrzyskiej. Jej projekt został wyróżniony w ostatniej edycji konkursu Student Wynalazca, organizowanego przez kielecką uczelnię i zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Dwukrotnym laureatem konkursu Student Wynalazca jest też drugi medalista z Warszawy, czyli Mateusz Wrzochal, który opracował urządzenie diagnozujące parametry łożysk. Powstało ono na zamówienie Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku, a wśród współtwórców wynalazku jest między innymi były rektor politechniki profesor Stanisław Adamczak.

Profesor Bożena Kaczmarska, dyrektor Centrum Ochrony Własności Intelektualnej Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że z roku na rok zwiększa się liczba studentów, którzy zgłaszają swoje prototypy w konkursie.

- Te 9 lat, przez które pracujemy nad tym, aby zmobilizować młodych ludzi, zachęcić ich do pracy naukowej przynosi już efekty. Cieszy fakt, że wiele rozwiązań będzie miało ciąg dalszy, bowiem w ich powstawaniu naukowców aktywnie wspierają przedsiębiorcy, którzy chcą później dany wynalazek wprowadzić na rynek - mówi profesor Bożena Kaczmarska.

Warto dodać, że platynowy medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie zdobył inny laureat konkursu Student Wynalazca, mianowicie Michał Pielka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wymyślił system monitorowania funkcji organizmu, między innymi oddechu podczas snu. Może on być zastosowany u małych dzieci lub osób starszych, a wszystkie dane wyświetlają się na ekranie smartfona z odpowiednią aplikacją.

Reklama