Protest mieszkańców zawieszony?

Data publikacji: 29.10.2019 20:31
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.02.2017 Brzeziny. Radkowice. Droga wojewódzka nr 763.

27.02.2017 Brzeziny. Radkowice. Droga wojewódzka nr 763.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy Brzezin zawieszają protest do połowy listopada i nie będą blokować drogi wojewódzkiej 763. - Czekamy na realizację obietnic władz województwa oraz decyzję środowiskową dotyczącą przebiegu budowy obwodnicy miejscowości - mówi sołtys Brzezin.

Protest mieszkańców trwa od wielu miesięcy. Domagają się oni wprowadzenia ograniczenia tonażu samochodów ciężarowych, które przejeżdżają trasą wojewódzką 763 łącząca drogę krajową nr 7 w Chęcinach z drogą nr 73 w Morawicy.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego zadeklarował, że samorząd podejmie szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa. W planach jest między innymi budowa stacji ważenia pojazdów. Władze województwa zagwarantowały także całodobowy monitoring pojazdów i rejestrację tych, których całkowita rzeczywista masa przekracza dopuszczalne normy.

Jest to pokłosiem kontroli, którą wykonała Inspekcja Transportu Drogowego. Okazało się, że na 30 skontrolowanych ciężarówek 12 z nich było przeciążonych. Ponadto częstsze kontrole na trasie mają prowadzić funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Ryszard Znój, sołtys Brzezin przyznaje, że w związku z tymi deklaracjami mieszkańcy zamierzają wstrzymać protest do 15 listopada.

- Stosownie do dalszych decyzji urzędników będziemy podejmować działania. Jeśli będzie to szło zgodnie z naszymi oczekiwaniami na pewno nie będziemy prowadzić protestu. Jeśli znowu rozwiązanie naszych problemów będzie przeciągane w czasie, znowu wyjdziemy na ulice - powiedział Ryszard Znój. 

Jak informowaliśmy, droga zgodnie z życzeniami mieszkańców ma powstać po północnej stronie tych miejscowości. Bój o taki przebieg trasy toczył się kilka lat. Pierwotnie realizacja inwestycji była planowana z pieniędzy pochodzących z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej na lata 2014-2020. Jednak z powodu przedłużającej się procedury związanej z uzyskaniem wszelkich zgód drogowcy nie zdążyli zgłosić wniosku na czas. Na razie nie wiadomo, kiedy i z jakich funduszy inwestycja zostanie sfinansowana. Budowa drogi ma być jedną z priorytetowych inwestycji województwa w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej.

Tagi do tego wpisu
Reklama