Kształtowanie wartości patriotycznych u młodych ludzi

Data publikacji: 30.10.2019 12:17
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Marek Jończyk - Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach

Na zdjęciu: Marek Jończyk - Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach
Kielce. 30.10.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak mówić o historii ciekawie i przy okazji kształtować wartości patriotyczne u młodych ludzi? O tym rozmawialiśmy w programie „Na każdą pogodę”. Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że kluczowe jest zaciekawienie dziecka przeszłością.

Jeżeli 1 listopada odwiedzamy grób poległych żołnierzy i z obowiązku zapalamy znicz, po czym szybko idziemy dalej, to raczej nie sprawi, że nasza pociecha zainteresuje się historią II wojny światowej. Dlatego warto opowiedzieć mu o tym, jakie walki toczyły się w okolicach naszej miejscowości i co z nich wynikło.

Uczniowie z naszego regionu mogą wziąć udział w wielu projektach edukacyjnych Instytut Pamięci Narodowej. Są one poświęcone między innymi II wojnie światowej, jak i odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Marek Jończyk mówi, że bardzo ciekawym i skutecznym sposobem na zainteresowanie historią są gry planszowe wydawane przez IPN. „Kolejka” poświęcona czasom PRL czy „Dywizjon 303” bawią i uczą. Są też propozycje skierowane też dla przedszkolaków, na przykład planszówki ułatwiające zapamiętanie symboli narodowych.

Doskonałym pomysłem są również wycieczki do miejsc pamięci. Takie rajdy dla uczniów organizuje każdego roku również kielecki IPN.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Reklama