Dopalacze w teatrze

Data publikacji: 30.10.2019 15:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.10.2019. Kielce. Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych

30.10.2019. Kielce. Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych "Dopalacze - ryzykujesz życiem"
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Osiem spektakli i prawie stu młodych aktorów mogliśmy obejrzeć podczas przeglądu małych form teatralnych poświęconych dopalaczom. Ewa Ziemkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach tłumaczy, że kampania antydopalaczowa w szkołach trwa od lat, ale problem cały czas istnieje. Młodym ludziom trzeba nieustannie przypominać o szkodliwości tych środków.

- W każdej chyba szkole byli policjanci, którzy tłumaczyli, jak groźne są dopalacze i młodzież już wie bardzo dużo na ten temat. Wiedzą pewnie więcej niż my, dlatego chcemy, żeby sami pokazali nam jak podchodzą to tego problemu. Stąd pomysł spektakli. Uczniowie sami piszą do nich scenariusze - mówi Ewa Ziemkiewicz.

Mikołaj Kleczaj z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach grał przyjaciela dziewczyny uzależnionej od dopalaczy. Jak mówi, on sam nie widział nigdy kogoś, kto zażył takie środki, ale kiedyś w Internecie krążył film ze Starachowic z chłopakiem, który pod wpływem dopalaczy turlał się po ulicy.

- Wiemy, jak to jest groźne - zapewnia Mikołaj.

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej przygotowali spektakl o uczniu z wymiany międzynarodowej, który wpada w szpony nałogu. Zagrał w nim Bruno z Argentyny, który przyjechał do Skarżyska właśnie w ramach wymiany. Jak mówi, dopalacze i narkotyki to problem młodzieży na całym świecie.

Zuzanna, uczennica liceum w Skarżysku twierdzi, że takie inicjatywy są potrzebne, a sam spektakl może działać jak ostrzeżenie dla młodych ludzi.

- Narkotyki nie mogą być tematem tabu. Powinno się o nich głośno mówić, o tym, jak szkodliwe są ich skutki zwłaszcza dla młodych ludzi. Widziałam, jak ludzie zachowują się po ich zażyciu, w jakim są amoku, szoku. Przestają logicznie myśleć - twierdzi Zuzanna.

Głównym organizatorem przeglądu spektakli uczniowskich „Dopalacze - ryzykujesz życiem” jest Polskie Towarzystwo Higieniczne wspierane przez wojewódzki kielecki sanepid. Szkoły, których uczniowie występowali dziś na scenie WDK, otrzymały sprzęt sportowy, między innymi stoły do ping-ponga i kije do nordic walkingu.

Tagi do tego wpisu
Reklama