Tajemnicze znalezisko w Krynkach

Data publikacji: 02.11.2019 12:42
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.11.2019. Krynki. XVIII-wieczna płyta cmentarna

02.11.2019. Krynki. XVIII-wieczna płyta cmentarna
Fot. Anna Głąb /

Przy kościele w Krynkach podczas prac ziemnych wydobyto cenne znalezisko. To XVIII-wieczna płyta sentencyjna, która prawdopodobnie znajdowała się przy cmentarzu.

Na znalezisko natknęła się koparka podczas pogłębiania terenu wokół kościoła. Sama płyta to dużych rozmiarów blok z piaskowca. Jak informuje proboszcz parafii w Krynkach, ksiądz Wojciech Zdon, płyta ma wymiary metr na 2,3 metra, a waży około półtorej tony. Napis na niej wskazuje, że nie była przeznaczona dla jednej konkretnej osoby, ale prawdopodobnie umieszczono ją przed wejściem na cmentarz. Na płycie czytamy „Żadna z kości Twych wiernych nie skruszy się, Panie, przy straży tu leżących daj w niebie mieszkanie”. Pod napisem znajduje się winietka charakterystyczna dla pisma XVIII-wiecznego, a poniżej wieniec laurowy i trupia czaszka z piszczelami.

Płyta to także przykład wykorzystywanego w tym terenie budulca - piaskowiec, z którego jest wykonana pokazuje się w całej krasie. Zdaniem księdza Wojciecha Zdona pochodzi z łomów w Krynkach lub Nietulisku.

Płyta została poddana konserwacji, uzupełniono ubytki, została oczyszczona i odgrzybiona. Całość kosztowała około 8 tys. zł, połowę tej kwoty przekazał urząd wojewódzki.

Po zakończeniu prac wokół świątyni płyta zostanie umieszczona w znaczącym miejscu.

02.11.2019. Krynki. XVIII-wieczna płyta cmentarnaFot. Anna Głąb /

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama