Jesienny rajd z kijkami

Data publikacji: 03.11.2019 06:00 / Data aktualizacji: 03.11.2019 14:26
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.11.2019 Chwałki. Jesienny Rajd Nordic Walking

03.11.2019 Chwałki. Jesienny Rajd Nordic Walking
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Na trasie Chwałki w gminie Obrazów - Góry Pieprzowe w okolicach Sandomierza odbył się dzisiaj Jesienny Rajd Nordic Walking. Wzięło w nim udział około 30 osób. Jadwiga i Aneta mówiły naszej reporterce, że idą w rajdzie dla zdrowia i kondycji. Zależy im na tym, dlatego nie stronią od ruchu. Łączą go ze zdrowym odżywieniem.

Takie wydarzenie to także okazja do tego, aby wyjść z domu, spotkać się z ludźmi, a nie zamykać w czterech ścianach. Trenerka Agnieszka Chmielewska poprowadziła rozgrzewkę przed rajdem, poinstruowała wszystkich, jak prawidłowo należy chodzić z kijkami. Powiedziała, że nordic walking to szczególny spacer, ponieważ aktywizuje aż 90 proc. mięśni pod warunkiem, że maszeruje się prawidłowo. Jej zdaniem, przed rozpoczęciem wędrówek z kijkami najlepiej jest nauczyć się podstawowych zasad tej aktywności.

Organizatorem Jesiennego Rajdu Nordic Walking w Góry Pieprzowe jest Koło Gospodyń Wiejskich w Chwałkach i grupa nieformalna Chwałeckie Babki. Przewodnicząca koła Klaudia Tajs powiedziała, że rajd zorganizowano po to, aby jeszcze bardziej aktywizować ludzi.

- Mam nadzieję, że zaszczepimy w naszych mieszkańcach regularne chodzenie z kijami po naszej okolicy. To również okazja, aby propagować ciekawe miejsca, które mamy w zasięgu ręki, jak np. Góry Pieprzowe, jedne z najstarszych w Europie - dodała Klaudia Tajs.

Długość trasy wyniosła około 14 kilometrów. Zwieńczeniem wędrowania był poczęstunek w Górach Pieprzowych.

Rajd został zorganizowany w ramach projektu dofinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Pozyskane przez grupę pieniądze pozwoliły także na zakup 25 par kijów do nordic walking, kamizelek odblaskowych i latarek czołowych. Wszystko zostanie na wyposażeniu świetlicy wiejskiej i posłuży organizowaniu kolejnych rajdów. Dofinansowanie na zorganizowanie Jesiennego Rajdu Nordic Walking przekazała również gmina Obrazów z własnego budżetu.

Reklama