Obchody niepodległościowe w stolicy regionu od środy [PROGRAM]

Data publikacji: 04.11.2019 15:41
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 04.11.2019. Konferencja dotycząca obchodów wojewódzkich Narodowego Święta Niepodległości. Na zdjęciu (od lewej): Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Rafał Nowak - dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach

Kielce. 04.11.2019. Konferencja dotycząca obchodów wojewódzkich Narodowego Święta Niepodległości. Na zdjęciu (od lewej): Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Rafał Nowak - dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Koncert, pokaz filmu, pieśniobranie i bieg ulicami Kielc będą w tym roku towarzyszyć obchodom 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć główne uroczystości odbędą się w poniedziałek, już od najbliższej środy będzie można wziąć udział w patriotycznych przedsięwzięciach.

Świętowanie rozpocznie się od koncertu patriotycznego „Hej, Orle Biały…” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, który odbędzie się w środę w Filharmonii Świętokrzyskiej. Do udziału w wydarzeniu zachęca marszałek Andrzej Bętkowski, współorganizujący obchody 11 listopada w regionie.

- Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00, ale należy wcześniej kupić bilet. Zostało już niewiele zaproszeń. Myślę, że sala będzie wypełniona po brzegi, usłyszymy nie tylko klasyczne utwory, lecz także bardziej współczesne - zaznacza marszałek.

W czwartek mieszkańcy regionu będą mogli obejrzeć film „Kamerdyner” w kinie Fenomen, z kolei w sobotę uczestniczyć w Pieśniobraniu Listopadowym na Wzgórzu Zamkowym, do czego namawia Rafał Nowak, dyrektor instytucji.

- Jestem przekonany, że pieśniobranie przy żywym płomieniu zgromadzi po 16.00 w sobotę mnóstwo osób. Będziemy razem z chórami z całego regionu tuż po zmroku śpiewać pieśni patriotyczne - mówi.

Na niedzielę zaplanowano bieg ulicami Kielc, który rozpocznie się równo o godzinie 11.11 w parku miejskim. Poniedziałkowe, główne uroczystości będą odbywać się tradycyjnie na Placu Wolności, gdzie uczestnicy przemaszerują po mszy świętej w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej.

O godzinie 12.40 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się oficjalne obchody. Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśla, że w ich trakcie uroczyście zostaną pożegnane dwa kontyngenty wojskowe, które wyruszają na misje do Kosowa i Libanu.

- Chcemy podziękować żołnierzom za to, że troszczą się o losy naszej ojczyzny tam, gdzie jest taka potrzeba. Trzeba pamiętać, że przygotowują się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach - podkreśliła.

Wojewoda dodaje, że po oficjalnych uroczystościach będzie można wziąć udział w dniu otwartym w Składnicy na Westerplatte. Ponadto odbędą się występy artystyczne młodzieży z regionu oraz Koncert Listopadowy „Śpiewajmy pamięć”, który rozpocznie się o godzinie 15.00.

Głównym organizatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w regionie jest wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

 

Program uroczystości - Kielce, 11 listopada 2019:

10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.
11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.
12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym.
12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną).

12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:
- złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, - podniesienie Flagi Państwowej, - odegranie Hymnu Państwowego, - uroczysta zmiana wart, - przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, - Apel Pamięci, - salwa honorowa, - złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, - złożenie wieńca od społeczeństwa województwa, - wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego: Marsz Pierwszej Brygady, - defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, - krótki koncert w wykonaniu orkiestry.

13.45: Dzień Otwarty w Składnicy na Westerplatte.
14.30: Występy artystyczne podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.
15.00: Koncert Listopadowy „Śpiewajmy pamięć”.

 

Przedsięwzięcia towarzyszące obchodom Święta Niepodległości organizowane w Kielcach:

6 listopada 2019: godz. 18.00 - koncert patriotyczny „Hej, Orle Biały...” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza (Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga).
7 listopada 2019: godz. 18.00 - pokaz filmu „Kamerdyner” w reż. Filipa Bajona (Kino „Fenomen” w Wojewódzkim Domu Kultury) - wstęp wolny.
8 listopada 2019: godz. 11.00 - uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego Józefowi Piłsudskiemu (Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2, al. Legionów 4) - wstęp wolny.
godz. 18.00 - koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Pokolenie niepodległej” połączone z wręczeniem nagrody „Świadek historii” (Wojewódzki Dom Kultury) - wstęp wolny.
9 listopada 2019: godz. 16.00 - Pieśniobranie Listopadowe (Wzgórze Zamkowe) - wstęp wolny.
10 listopada 2019: XII Bieg Niepodległości - impreza sportowa ulicami Kielc - godz. 11.11: start biegu krótkiego (Park Miejski), godz. 11.11: start biegu głównego (Park Miejski).
11 listopada 2019: CE IPN „Przystanek historia” (ul. Warszawska 5) - prezentacja wystawy „Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość” - wstęp wolny.

Reklama