Prezydent Wenta w prokuraturze za bezprzetargową sprzedaż budynku

Data publikacji: 05.11.2019 15:59
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.11.2019 Kielce. Budynek przy ul. Żeromskiego 41

05.11.2019 Kielce. Budynek przy ul. Żeromskiego 41
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy prezydent Kielc Bogdan Wenta popełnił przestępstwo w związku z bezprzetargową sprzedażą nieruchomości przy ulicy Żeromskiego 41? Zawiadomienie w tej sprawie zostało skierowane do Prokuratury Rejonowej Kielce-Wschód przez przedstawicieli Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytkowego Budynku, który znajduje się pod wskazanym adresem.

Gmach powstał na przełomie 1919 i 1920 roku. Został wybudowany dla urzędników nowego województwa kieleckiego. Jak wyjaśnia Andrzej Łącki, przedstawiciel stowarzyszenia, potencjalny nabywca tej nieruchomości chce ją wyburzyć i postawić tam blok mieszkalny.

Andrzej Łącki dodaje, że 19 września podczas sesji Rady Miasta Kielce radni poparli w głosowaniu wniosek prezydenta o bezprzetargową sprzedaż działki przy ulicy Żeromskiego 41. Jego zdaniem, działania Bogdana Wenty nie były transparentne i budzą podejrzenia o korupcję. Niejasne jest także to, w jaki sposób został wybrany konkretny kontrahent, czyli Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa im. prof. Jana Czarnockiego.

05.11.2019 Kielce. Budynek przy ul. Żeromskiego 41Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w kieleckim ratuszu przypomina, że w 2014 roku budynek przy Żeromskiego spłonął po uderzeniu pioruna. W związku z tym została sporządzona ekspertyza techniczna, która określa koszty odbudowy gmachu. Wynika z niej, że koszty, które trzeba byłoby ponieść, byłyby tak duże, że przekraczałyby racjonalność takiej decyzji. Spółdzielnia, która chce kupić parcelę, wystąpiła z wnioskiem do miasta, aby nabyć nieruchomość w trybie bezprzetargowym.

- To nie budzi specjalnych wątpliwości, ponieważ kieleckie spółdzielnie bardzo często występują z wnioskami o nabycie gruntów znajdujących się w pobliżu ich zasobów - mówi Filip Pietrzyk.

Przedstawiciele stowarzyszenia od kilku lat starają się o wpisanie zniszczonego budynku do Gminnej Ewidencji Zabytków. Chcą też podjąć działania związane z jego odbudową.

Reklama