Nowe busy dla placówek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi

Data publikacji: 05.11.2019 17:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.11.2019 Krzcin. Przekazanie busa dla Środowiskowego Domu Samopomocy

05.11.2019 Krzcin. Przekazanie busa dla Środowiskowego Domu Samopomocy
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Trzy nowe busy oficjalnie przekazano placówkom z powiatu sandomierskiego zajmującym się na co dzień osobami niepełnosprawnymi. Samochody zostały dofinansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 70 tys. zł do każdego auta.

Jeden z pojazdów trafił do Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzcinie w gminie Koprzywnica. Dyrektor tej placówki, Justyna Piórkowska powiedziała, że auto jest bardzo potrzebne, ponieważ codziennie trzeba przywieźć 30 podopiecznych z bardzo rozległego terenu należącego do 4 gmin - Koprzywnicy, Łoniowa i Samborca i Osieka.

05.11.2019 Krzcin. Przekazanie busa dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Piwnik - starosta sandomierski, Justyna Piórkowska - dyrektor ŚDS w Krzcinie, Andrzej Michalski - dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON i Janusz Kwaśniewski - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w SandomierzuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Każdego dnia samochód pokonuje trasę 150 kilometrów. Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzcinie dysponuje teraz dwoma busami. Dzięki temu można będzie również organizować wycieczki dla osób niepełnosprawnych i nie ponosić kosztów za wynajem auta - dodała dyrektor Piórkowska.

Dwa kolejne nowe busy trafiły do Warsztatów terapii Zajęciowej w Śmiechowicach w gminie Samborzec i do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście. W tym ostatnim przypadku wkład własny na zakup samochodu przekazał powiat.

05.11.2019 Krzcin. Przekazanie busa dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Na zdjęciu (od lewej): Janusz Kwaśniewski - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sandomierzu, Marcin Piwnik - starosta sandomierski, Justyna Piórkowska - dyrektor ŚDS w Krzcinie i Andrzej Michalski - dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRONFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Starosta Marcin Piwnik powiedział, że auto poprawi pracę ośrodka, ponieważ część podopiecznych posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

- Teraz będzie możliwość, aby dowieźć ich np. na rehabilitację. Poprzedni samochód był bardzo wysłużony - dodał starosta.

Przekazanie nowych busów odbyło się z udziałem Andrzeja Michalskiego, dyrektora świętokrzyskiego oddziału PFRON, który powiedział, że środki na dofinansowanie samochodów pochodzą z programu, który ma likwidować różnice pomiędzy poszczególnymi rejonami oraz przełamywać bariery w dostępie do instytucji, które zajmują się profesjonalnie osobami niepełnosprawnymi.

05.11.2019 Krzcin. Przekazanie busa dla Środowiskowego Domu SamopomocyFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Wysokość dotacji zależy od sytuacji finansowej w danym powiecie. Maksymalnie może ona wynieść do 80 proc. wartości inwestycji - dodał.

Wszystkie pojazdy dostosowane są do przewozu niepełnosprawnych i mogą pomieścić 9 osób.

Podobne wiadomości
Reklama