Rząd pomaga opatowskiemu szpitalowi. Lecznica doczeka się nowego sprzętu

Data publikacji: 06.11.2019 12:00
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Szpital w Opatowie

Szpital w Opatowie
Opatów. 05.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Przez 10 lat nie było inwestycji, ani zakupów sprzętu. Teraz opatowski szpital, dzięki dotacji z rezerwy budżetowej państwa będzie mógł modernizować wyposażenie. Do lecznicy trafi 2,5 miliona złotych rządowego wsparcia.

Jak informuje Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski, po przejęciu szpitala okazało się, że lecznica dysponuje przestarzałym sprzętem, często nienadającym się do użytku. Dzierżawiące placówkę spółki kompletnie nie inwestowały w jej rozwój. W związku z tym, w maju na biurko premiera trafił wniosek z prośbą o 5 milionów złotych dofinansowania do zakupu nowej aparatury. Ostatecznie Szpital św. Leona w Opatowie otrzyma połowę tej kwoty.

- Bardzo się cieszymy, bo to była długo wyczekiwana i najważniejsza informacja w tym roku. Teraz analizujemy, jaki sprzęt jest najbardziej potrzebny - informuje Małgorzata Jalowska.

Dodaje, że do 2,5 miliona złotych dojdzie 1 milion złotych wkładu własnego powiatu, na co już kilka miesięcy temu zgodzili się radni.

Małgorzata Jalowska przypomina, że starostwo pozyskiwało sprzęt dla lecznicy w inny sposób.

Zakup USG zostanie częściowo sfinansowany przez Fundusz Sprawiedliwości, został rozpisany przetarg. Nowe KTG już pojawiło się w lecznicy, dzięki wsparciu prywatnego przedsiębiorcy. Jak dodaje wicestarosta, trwają dyskusje dotyczące tego, jaki sprzęt należy pilnie kupić, bądź wymienić.

Najbardziej potrzebne wydają się być: laparoskop, a także aparaty do kolonoskopii i endoskopii. Wymiany wymaga też wyposażenie poradni laryngologicznej i okulistycznej. O tym, że zakupy są konieczne świadczy choćby fakt, że w poradni okulistycznej do tej pory pracuje się na sprzęcie z lat 70. ubiegłego wieku.

Reklama