Wciąż nie wiadomo co dalej z Ciuchcią Expres Ponidzie

Data publikacji: 06.11.2019 13:14
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ciuchcia Expres Ponidzie

Ciuchcia Expres Ponidzie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Remont torów i modernizacje taboru kolejki wąskotorowej zakłada plan przedstawiony przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, który ma przejąć administrowanie Ciuchcią Expres Ponidzie.

Jak informowaliśmy przez całe lata kolejka przynosiła olbrzymie straty i funkcjonowała tylko dzięki dotacjom akcjonariuszy. Ponieważ dalsze istnienie spółki w takim formacie nie miało sensu zdecydowano by zarząd nad kolejką przejęły parki krajobrazowe. Nowy zarządca chce zacząć od zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom, a obecna infrastruktura tego nie gwarantuje.

Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor zespołu parków chce też w lepszy, niż dotychczas sposób wykorzystać potencjał ciuchci. Ma ona kursować częściej, a sezon ma być wydłużony. Jak podkreśla, niezbędne jest utworzenie pakietu dla turysty, dzięki któremu pasażer odnajdzie m.in. atrakcje historyczne Ponidzia, albo będzie mógł skorzystać z oferty uzdrowiska Busko-Zdrój.
Wprowadzenie zmian będzie możliwe po przejęciu administrowania ciuchcia przez zespół parków. Z tym wciąż jednak jest problem.

Jak informowaliśmy, przez całe lata kolejka przynosiła olbrzymie straty i funkcjonowała wyłącznie dzięki dotacjom akcjonariuszy, czyli kilku samorządów. Ponieważ dalsze istnienie spółki w takim kształcie nie miało sensu, podjęto decyzję o zmianach własnościowych. Kolejka nadal ma być współfinansowana przez gminy, ale główny ciężar zarządzania mają przejąć władze województwa. Reforma odsuwa się jednak w czasie. Powodem są względy formalne i kwestie finansowe.

Dyrektor Tomasz Hałatkiewicz zakłada, że roczny budżet kolejki musi wynosić 1,4 mln zł. Zdaniem gmin współfinansujących projekt, to zdecydowanie za dużo. Zbigniew Huk, wójt Imielna oraz Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa twierdzą, że już obecne 700 tys. zł jest trudne do przełknięcia, wiec podwyższenie tej kwoty będzie trudne do udźwignięcia. W ich opinii, propozycje Tomasza Hałatkiewicza to tylko materiał wyjściowy do analizowania przez poszczególne samorządy. Dlatego po przemyśleniu, to radni poszczególnych gmin będą decydowali o tym, czy budżet jest do przyjęcia.

Tomasz Hałatkiewicz wyliczył, że planowana modernizacja kolejki może pochłonąć ponad 30 mln zł, dlatego rozpoczęto już starania o zdobycie unijnego dofinansowania na ten cel.

Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w sierpniu 2002 roku. W jej skład wchodzą: urząd marszałkowski, powiaty jędrzejowski i pińczowski oraz miasta i gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno.

Reklama