Prezydent Wenta znów sięga do kieszeni kielczan. Tym razem w opłatach za żłobki

Data publikacji: 06.11.2019 15:14
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc

Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Miała być prorodzinna polityka władz i obniżanie podatków. Jest kolejna próba podwyższenia opłat za pobyt dzieci w żłobkach.

Wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny będzie to próba bezskuteczna, ponieważ radni zapowiadają, że uchwały nie poprą.

- To wbrew deklaracjom, które prezydent składał przed wyborami - mówi Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni i przewodnicząca Komisji Finansów Rady Miasta. - Niestety temat podwyżki za żłobki wraca, a ja stanowiska nie zmieniam. To fakt, że opłaty za żłobki są jednymi z niższych w Polsce, ale deklarowaliśmy w naszym programie wyborczym prowadzenie polityki prorodzinnej, w związku z tym, podwyżki opłat za żłobki byłyby w sprzeczności z tym co deklarowaliśmy i niesiemy na naszych sztandarach. Najpierw władze miasta powinny poszukać oszczędności u siebie - twierdzi Katarzyna Suchańska.

Radny Marcin Stępniewski, z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził z kolei, że jest to działanie na niekorzyść rodzin.

- Jeśli chcemy stawiać na rodziny z dziećmi to musimy zagwarantować jak najlepszą i najtańsza opiekę w żłobkach. Podwyższenie opłat nie wpłynie znacząco na budżet miasta, a na budżet domowy wielu rodziców tak - uważa Marcin Stępniewski.

Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc uważa, że podwyżka jest racjonalna. Przekonuje, że jest konieczna, ponieważ w budżecie miasta brakuje pieniędzy na prowadzenie żłobków. Wyjaśnia, że w tym roku na prowadzenie placówek miasto wydawało 11,5 mln zł, a wpływy z opłat to 1,5 mln zł.

- Podwyżka nie pokryje nawet kosztów zwiększenia płacy minimalnej. Przyniesie samorządowi 500 tys. zł, a same koszty podniesienia płac opiekunów, to 800 tys. zł - dodaje Marcin Różycki.

Przypomnijmy, prezydent już w marcu proponował podniesienie opłaty ze 100 do 150 zł, a stawki żywieniowej z 5,5 do 7 zł. Wówczas pomysł nawet nie został wprowadzony do porządku obrad. Obecne opłaty obowiązują od 2011 roku.

Reklama