Poszukiwanie wizerunków orła. Ciekawa propozycja na obchody Święta Niepodległości

Data publikacji: 06.11.2019 15:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Dom Długosza. Muzeum Diecezjalne.

Sandomierz. Dom Długosza. Muzeum Diecezjalne.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poszukiwanie wizerunków orła na eksponatach - to propozycja Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu na radosne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od piątku do niedzieli 10 listopada każdy zainteresowany przychodząc do Domu Długosza otrzyma mapę ze wskazówkami, jak poradzić sobie z tym zadaniem.

- W naszej kolekcji mamy duży zbiór pamiątek patriotycznych. Większość z tych eksponatów pochodzi z kolekcji naszego darczyńcy księdza Jana Wiśniewskiego, który zbierał pamiątki narodowe. My je pielęgnujemy i chcemy, aby wiedziało o nich coraz więcej osób - powiedziała Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego.

Już w pierwszej sali wystawowej mapa poprowadzi zwiedzających do eksponatu z wizerunkiem orła. Znajduje się on na XIV wiecznej Biblii ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego dla kolegiaty sandomierskiej. Wizerunek orła umieszczony jest również w herbie Polski obok innych herbów na relikwiarzu Drzewa Krzyża Świętego, który król Władysław Jagiełło przekazał kolegiacie w Sandomierzu.

Polskość zaznaczona jest także na starszych eksponatach m.in. na proporcu oddziału powstańców styczniowych, gdzie na czerwonym tle widnieje orzeł, jest też klamra do pasa z okresu tego powstania z emaliowanym wizerunkiem orła i papierośnicą z lat 20 i 30-tych wykonana w Warszawie, na której również odnaleźć można ten symbol.

Urszula Stępień dodała, że propozycja poszukiwania wizerunków orła w Muzeum Diecezjalnym skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek.

Muzeum będzie czynne w piątek i sobotę w godzinach od 9.00 do 15.30, a w niedzielę od 13.00 do 15.30. W Święto Niepodległości - 11 listopada Dom Długosza jest nieczynny.

Tagi do tego wpisu
Reklama