Gustaw Hadyna z wysokim odznaczeniem

Data publikacji: 08.11.2019 11:52 / Data aktualizacji: 08.11.2019 18:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.11.2019 Ćmielów. Wręczenie Gustawowi Hadynie Srebrnego Medalu „Gloria Artis”. Na zdjęciu: Gustaw Hadyna. W tle (od lewej): wojewoda Agata Wojtyszek i poseł Andrzej Kryj

08.11.2019 Ćmielów. Wręczenie Gustawowi Hadynie Srebrnego Medalu „Gloria Artis”. Na zdjęciu: Gustaw Hadyna. W tle (od lewej): wojewoda Agata Wojtyszek i poseł Andrzej Kryj
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Gustaw Hadyna, artysta-rzeźbiarz z Woli Grójeckiej koło Ćmielowa świętuje 53 lata pracy twórczej. Z rąk wojewody świętokrzyskiego otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jak mówi, jest wdzięczny burmistrz Ćmielowa, Joannie Susce, że dostrzegła go i wystąpiła do ministra o medal. Artysta studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1977 roku, ale nie pozostał w stolicy. Wrócił do swojej rodzinnej miejscowości, która go inspiruje. Jak dodaje, osoba z prowincji ma małe szanse, aby w Warszawie czy Krakowie znaleźć odpowiednie miejsce na pracownię.

- Jest to albo strych, albo piwnica. Jak w takich warunkach cokolwiek wyrzeźbić? - pytał Gustaw Hadyna.

Burmistrz Joanna Suska podkreśla, że w poprzednich latach Gustaw Hadyna nie doczekał się odpowiedniego uhonorowania, a jest on jednym z najbardziej znanych artystów z tego terenu.

- W lutym byłam w pracowni naszego mistrza, zobaczyłam jego twórczą pracę i zaangażowanie, ale też pasję. To jest to, co kształtuje nasz region, promuje - uważa Joanna Suska.

Prace Gustawa Hadyny rozsiane są po całej Polsce. W Kielcach to m.in. rzeźba Janusza Korczaka czy Hilarego Mali. Pomniki Batalionów Chłopskich spod dłuta Hadyny zdobią warszawskie Powązki i Rynek w Opatowie. Pomnik Zawiszy Czarnego w Garbowie czy Witolda Gombrowicza w Opatowie to także realizacja ćmielowskiego artysty.

Podobne wiadomości
Reklama