Poznaliśmy skład gabinetu Mateusza Morawieckiego [LISTA]

Data publikacji: 08.11.2019 16:58 / Data aktualizacji: 08.11.2019 20:13
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: PAP, IAR
08.11.2019 Warszawa. Prezentacja składu nowego rządu. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Kaczyński - prezes PiS i premier Mateusz Morawiecki

08.11.2019 Warszawa. Prezentacja składu nowego rządu. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Kaczyński - prezes PiS i premier Mateusz Morawiecki
Fot. Prawo i Sprawiedliwość / Twitter

Premier Mateusz Morawiecki, który pozostanie szefem rządu przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa m.in. resort nadzoru właścicielskiego i resort klimatu.

- Nowy rząd będzie bardzo sprawną i dobrą drużyną, która będzie pracowała dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd będzie realizował dotychczasowe zapowiedzi.

Po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS w piątek wieczorem premier Morawiecki przedstawił skład nowego rządu. Premier zapewnił, że PiS chce kontynuować wszystkie zapowiedzi i programy.

- W duchu wiarygodności będziemy prowadzić to, co zapowiedzieliśmy wcześniej. Będziemy realizowali te zmiany - zaznaczył Morawiecki.

Jego zdaniem nowy rząd będzie to bardzo sprawna i bardzo dobra drużyna, która będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celów krótko, średnio i długofalowych.

W nowym gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego nastąpi kilka zmian strukturalnych, będą też nowe resorty.

Powstanie resort o roboczej nazwie ministerstwo nadzoru właścicielskiego. Ma nim pokierować Jacek Sasin. Będzie utworzone ministerstwo do spraw funduszy unijnych, którego szefową zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Z ministerstwa spraw zagranicznych będzie wydzielony pion europejski, który zostanie włączony do KPRM. Jego szefem ma być dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane. W zakres kompetencji ministerstwa rozwoju z Jadwigą Emilewicz na czele wejdzie budownictwo i turystyka.

Nastąpi podział ministerstwa środowiska: częścią dotyczącą zasobów naturalnych (ministerstwo środowiska) ma kierować Michał Woś, dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej. Natomiast na czele obszaru związanego z klimatem (ministerstwo do spraw klimatu) stanie Michał Kurtyka, prezydent COP24 i dotychczasowy wiceminister środowiska.


SKŁAD NOWEGO RZĄDU:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Piotr Gliński

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin

Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski

Ministerstwo Sportu - bez kandydata

Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Jacek Czaputowicz

Ministerstwo Rozwoju - Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Marek Gróbarczyk

Ministerstwo Klimatu - Michał Kurtyka

Ministerstwo Środowiska - Michał Woś

Ministerstwo Zarządzania Funduszami - Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Marlena Maląg

Ministerstwo Zdrowia - Łukasz Szumowski

Ministerstwo Cyfryzacji - Marek Zagórski

Ministerstwo Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski

Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego - Jacek Sasin

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk

Jedynym resortem, którego szefa nie przedstawił w piątek premier Mateusz Morawiecki jest Ministerstwo Sportu. Szef rządu w trakcie ogłaszania składu podkreślił, że nie może jeszcze ujawnić kandydata na to stanowisko.

Tagi do tego wpisu
Reklama