Nowy rząd to kontynuacja dobrej zmiany

Data publikacji: 08.11.2019 21:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Po zakończeniu posiedzenia komitetu politycznego PiS w piątek wieczorem premier Morawiecki przedstawił skład nowego rządu. Premier zapewnił, że PiS chce kontynuować wszystkie zapowiedzi i programy.

Krzysztof LipiecFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, stwierdził, że nowy skład gabinetu Mateusza Morawieckiego został skonstruowany na miarę wyzwań, jakie stoją przed Polską.

- Nowy rząd pokaże ważne kierunki działań, jakie są przed nami. To między innymi pełna koncentracja na polityce klimatycznej. To rzecz niezmiernie ważna, która skutkuje na gospodarkę, czyste powietrze, a także na funkcjonowanie wszystkich obywateli. Dobrze, że został powołany resort ds. klimatu. To kwestia, która będzie nas szczególnie zajmowała zwłaszcza w kontekście polityki europejskiej i negocjowania pakietu klimatycznego korzystnego dla Polski - zaznacza.

Zdaniem Krzysztofa Lipca, szefami nowych resortów zostały osoby, które są ekspertami w danych dziedzinach i będą dobrze wypełniać swoje role.

- Jestem przekonany, że ten rząd wypełni misję, która jest przed Prawem i Sprawiedliwością w nowej kadencji. A ministrowie będą działać razem na rzecz budowy państwa dobrobytu - dodaje.

Anna KrupkaFot. Karol Żak / Radio Kielce

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśla, że zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego skład rządu jest kontynuacją dotychczasowej polityki Prawa i Sprawiedliwości.

- Chcemy zachować dynamikę dobrych zmian i dynamikę rozwoju. Pewne zmiany w rządzie są naturalne i dopasowane do obecnej sytuacji i układu sił, także tego w Zjednoczonej Prawicy. Można podsumować to w trzech słowach - kontynuacja, odpowiedzialność, wiarygodność - komentuje świętokrzyska parlamentarzystka.

Piotr WawrzykFot. Kamil Król / Radio Kielce

Poseł Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych komentując zaproponowany przez premiera Mateusza Morawieckiego skład nowego gabinetu, stwierdził, że ma on charakter kontynuacji i wzmocnienia polskiego rządu.

- Zauważalny jest także bardziej wyspecjalizowany podział kompetencji między poszczególnymi resortami, czego przykładem jest to, że turystyka trafia do kwestii związanych z rozwojem. W tej chwili turystyka jest jednym z elementów rozwoju, więc można powiedzieć, że jest to naturalna kolej rzeczy - komentuje.

Odnosząc się do podziału kompetencji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk zauważył, że jest to powrót do tego, co funkcjonowało przed zmianą, którą wprowadził minister Sikorski w rządzie PO-PSL.

- Wtedy sprawy europejskie podlegały pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, taki model funkcjonuje też w niektórych krajach Unii - zauważa.

ZOBACZ SKŁAD NOWEGO RZĄDU

Reklama