Pieśniobranie wróciło na dziedziniec Wzgórza Zamkowego

Data publikacji: 09.11.2019 08:02
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przy blasku płonących ognisk i we wspólnej, rodzinnej atmosferze mieszkańcy regionu spotkali się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach, aby wspólnie zaśpiewać znane i lubiane utwory ludowe i patriotyczne.

Na scenie wystąpiły kieleckie grupy Animusz, Panaceum, Tu i Teraz oraz znane w całym regionie Brzezinianki, Con Passione, Dąbrowianki, Kopcowianki, czy Tumlinianie.

Przed spotkaniem, każdy z gości otrzymał specjalne przygotowany na tę okazję śpiewnik, zawierający wszystkie prezentowane utwory. Oprócz tego, tekst każdej pieśni wyświetlany jest na ścianie muru więziennego.

Pomimo niesprzyjającej pogody na Zamkowej licznie zjawili się mieszkańcy nie tylko miasta, ale i całego regionu. Dla pań Anny i Janiny jest to któreś z kolei Pieśniobranie, a jak same zaznaczają, zawsze z przyjemnością uczestniczą w wydarzeniu. Nie mają ulubionej pieśni, ale przyznają, że najbardziej czekają na występ chóru Fermata.

Wojewoda świętokrzyski,Agata Wojtyszek stwierdziła, że bardzo ważnym aspektem imprezy jest możliwość zaprezentowania się na scenie zespołów ludowych z regionu świętokrzyskiego. Liczy również na to, że w przyszłych latach na scenie pojawią się zespołu z całego województwa.

Obecny na wydarzeniu prezydent Kielc Bogdan Wenta zaznaczył, że Pieśniobranie wpisuje się w tradycję radosnego obchodzenia jednego z najważniejszych świąt patriotycznych w kalendarzu Polaków.

Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem objął Michał Kopeć, kielecki dyrygent oraz założyciel i prowadzący Gminny Chór Con Passione w Zagnańsku oraz najstarszy chór w województwie „Masłowianie” z Masłowa.

Reklama