Studio Polityczne: zniesienie wiz do USA

Data publikacji: 10.11.2019 13:59
Autor: Robert Szumielewicz , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu od lewej: Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych, Anna Myślińska – kielecka radna, KO-PO, Wojciech Zapała – konfederacja Wolność i Niepodległość – Ruch Narodowy, europoseł Adam Jarubas -PSL- Koalicja Polska,  Andrzej Szejna - SLD

10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu od lewej: Piotr Wawrzyk – wiceminister spraw zagranicznych, Anna Myślińska – kielecka radna, KO-PO, Wojciech Zapała – konfederacja Wolność i Niepodległość – Ruch Narodowy, europoseł Adam Jarubas -PSL- Koalicja Polska, Andrzej Szejna - SLD
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Od 11 listopada Polacy polecą do Stanów Zjednoczonych bez wiz. Zdaniem posła Piotra Wawrzyka z Prawa i Sprawiedliwości to duża zasługa polskiej dyplomacji i prezydenta Andrzeja Dudy.

10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznychFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Jak powiedział zniesienie wiz następuje w bardzo ważnym dla nas dniu, w rocznicę odzyskania niepodległości. Nie tak, jak za naszych poprzedników, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych ogłaszał wstrzymanie programu budowy tarczy antyrakietowej - w rocznicę agresji sowieckiej.

- Od 1989 roku o zniesienie wiz starały się wszystkie rządy i nikomu się to nie udało. Teraz się to udało dzięki determinacji obydwu stron. To działania administracji prezydenta Donalda Trumpa oraz pani ambasador USA w Polsce. To również zasługa polskich firm, które namawiały swoich partnerów, klientów i pracowników do występowania o wizy amerykańskie z założeniem, że nie dostaną odmowy. To nie był tylko wymóg formalny - i na tym polega odpowiedzialność państwa i odpowiednie działania ze strony rządu - stwierdził parlamentarzysta.

10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu: Anna Myślińska – kielecka radna, KO-POFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Anna Myślińska, kielecka radna z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że data zniesienia wiz jest symboliczna. Polski rząd z pewnością o to zabiegał. Jednak to nie wszystko, bo trzeba było spełnić wiele warunków, aby do tego doszło. To osiągano latami.  

- Ponadto mamy przychylność naszego amerykańskiego sojusznika. Na pewno jest to data symboliczna, ważna dla Polaków i osiągnięta za prezydentury Andrzeja Dudy - powiedziała.

10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Wojciech Zapała - konfederacja Wolność i Niepodległość - Ruch NarodowyFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Wojciech Zapała reprezentujący Konfederację Wolność i Niepodległość stwierdził, że etap znoszenia wiz trwał dość długo.

- Data jest symboliczna. Na pewno jest to także duże ułatwienie. Zobaczymy jak to będzie w praktyce. Byliśmy chyba ostatnim krajem w Unii Europejskiej, w którym obowiązywały wizy do USA. Na pewno to bardzo dobra decyzja - stwierdził polityk.

10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu europoseł Adam Jarubas - PSL- Koalicja PolskaFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas podkreślił, że zniesienie wiz zawdzięczamy przede wszystkim Polakom, bo próg odmów spadł poniżej 3 procent, co jest wymogiem amerykańskiego programu bezwizowego.

- Brakuje jednak prawdziwego partnerstwa polsko-amerykańskiego. Widać to w takich gorszących obrazkach jak podpis naszego prezydenta, który robi to na stojąco przy siedzącym Donaldzie Trumpie, czy ostatnia konferencja Andrzeja Dudy z amerykańską ambasador. Złamano tu pewien protokół dyplomatyczny, kiedy obok głowy państwa na równych warunkach, przy takiej samej trybunie staje ambasador innego państwa - mówił Jarubas.

10.11.2019 Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu Andrzej Szejna - SLDFot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Szejna powiedział, że dla Polski ważne było wejście do Unii Europejskiej, czy włączenie w struktury NATO.

- Zniesienie wiz nie ma większego znaczenia. Poza tym wydaje się jakby ktoś nam robił łaskę. Donald Trump zrobił to dla własnych celów. Po to, żeby wielomilionowa Polonia głosowała na niego w zbliżających się wyborach prezydenckich. Nie uczynił tego z pewnością Andrzej Duda, choć widać było, że się starał. Jesteśmy dumnym narodem i obciachem jest robienie z tego wielkiego wydarzenia, bo wygląda to jakby rzucano nam kość z pańskiego stołu - zaznaczył Szejna.

Od Święta Niepodległości, 11 listopada, Polacy będą mogli bez wiz podróżować do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych i biznesowych.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:

Tagi do tego wpisu
Reklama