Niezwykła wystawa w Skalbmierzu

Data publikacji: 11.11.2019 12:56
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2019 Skalbmierz. Wystawa „Polskie drogi do Niepodległości”

11.11.2019 Skalbmierz. Wystawa „Polskie drogi do Niepodległości”
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Polskie drogi do wolności przypomina wystawa towarzysząca skalbmierskim obchodom 101. rocznicy odzyskania Niepodległości. Ekspozycję przygotowali członkowie Stowarzyszenia dla Skalbmierza oraz pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Leszek Śmiech, przewodniczący stowarzyszenia opisuje, że większość eksponatów pochodzi z prywatnej kolekcji Janusza Głombińskiego z podpińczowskich Pawłowic, który w swoim domu stworzył izbę pamięci poświęconą legionom i Józefowi Piłsudskiemu.

- Mamy szable, orły, odznaczenia, hełm, odlew sylwetki Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego portret, a także literaturę poświęconą tematyce legionowej. Jest zbiór pistoletów, bagnetów austriackich, noży i mundur legionisty - wymienia Leszek Śmiech.

Wystawa prezentuje również ryciny autorstwa Artura Grottgera, jednego z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim oraz zegary pochodzące z bogatej kolekcji Zenona Skrobacza ze Skalbmierza.

Marek Juszczyk, burmistrz Skalbmierza podkreśla, że każda rocznica odzyskania niepodległości powinna być wyjątkowa dla wszystkich Polaków. Co roku 11 listopada powinniśmy się cieszyć z tego, że nasi przodkowie po trudnych latach niewoli wywalczyli nam wolność.

- W tym roku 101. rocznicę odzyskania niepodległości będziemy obchodzić przez cały tydzień. Będą to m.in. spotkania z historykami, ale i pasjonatami historii sprzed 100 laty - zaznacza burmistrz.

Ekspozycja mieści się na parterze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Reklama