Pomnik Niepodległości - symboliczne miejsce

Data publikacji: 11.11.2019 13:46
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2019 Kielce. Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Kwiaty składają wojewoda Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń

11.11.2019 Kielce. Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości. Kwiaty składają wojewoda Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości przy dworcu PKP w Kielcach rozpoczęły się wojewódzkie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiązankę w narodowych barwach złożyła między innymi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

- Musimy pamiętać o tym, czym jest niepodległość oraz jak trudno było ją odzyskać, a następnie tworzyć struktury państwowe. Ważne, abyśmy nie zapominali o tym także teraz, kiedy żyjemy wolnym, niepodległym kraju. Kiedy nasi rodacy mogą decydować o tym, kto reprezentuje nasz kraj, tu na miejscu oraz poza jego granicami. Dzięki temu będziemy w stanie budować silną, niepodległą Rzeczpospolitą dla przyszłych pokoleń - powiedziała Wojewoda.

Senator Krzysztof Słoń z PiS podkreślał, że jest to symboliczne miejsce, ponieważ to tam 12 sierpnia 1914 roku doszło do pierwszej zbrojnej konfrontacji Pierwszej Kompanii Kadrowej z patrolem rosyjskim.

- To tu padły pierwsze strzały legionistów, którzy poczuli się, że są Polakami. To miejsce symboliczne, jego powstanie było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu środowisk. W tym miejscu gromadziliśmy się, żeby czcić odzyskanie niepodległości. Jest o miejsce symboliczne dla Kielc, dla kielczan i całej Rzeczpospolitej - powiedział senator Krzysztof Słoń.

Kwiaty przed pomnikiem złożyli także prezydent Kielc Bogdan Wenta, reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy regionu.

Pomnik Niepodległości powstał z inicjatywy i funduszy kolejarzy. Jego odsłonięcia dokonano 3 listopada 1929 roku. Pomnik przedstawia orła stojącego na kuli ziemskiej, zrywającego się do lotu. Na nogach ma resztki zerwanych kajdan. Całość znajduje się na ponad 10-metrowym smukłym cokole. Na dole czworobocznego cokołu znajdują się cztery pamiątkowe tablice. Monument zaprojektował Czesław Czapski.

Reklama