Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do przemyśleń

Data publikacji: 11.11.2019 16:32 / Data aktualizacji: 11.11.2019 17:12
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2019 Kielce. Święto Niepodległości. Uroczystości na Placu Wolności. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych i Maria Zuba - poseł

11.11.2019 Kielce. Święto Niepodległości. Uroczystości na Placu Wolności. Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych i Maria Zuba - poseł
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach odbyły się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. 101 rocznicę odzyskania wolności świętowali licznie mieszkańcy, władze województwa, miasta, a także świętokrzyscy parlamentarzyści.

W uroczystościach na Placu Wolności wziął udział także profesor Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, poseł elekt z województwa świętokrzyskiego, który stwierdził, że jest to manifestacja patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny.

- Udział w tych uroczystościach to także wyraz przywiązania do wartości, które reprezentowały osoby walczące o naszą niepodległość, ale też tych wartości, które są postrzegane jako wartości narodowe, to m.in. nasza kultura, tradycja i przywiązane do wiary chrześcijańskiej - dodaje.

Poseł Maria Zuba z Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że w tym dniu wspominamy szczególnie tych, którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości.

- Dzisiejsze święto to najlepszy moment do tego, aby pokolenia Polaków jednoczyły się i doceniły jak wielkim wydarzeniem było odzyskanie niepodległości, po 123 latach niewoli - zaznacza.

Poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej zaznacza, że 101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, to moment, który świętujemy ponad politycznymi podziałami.

- Jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych, jakie mamy we współczesnej historii, dlatego powinniśmy się w nim razem jednoczyć - powiedział Adam Cyrański.

Andrzej Szejna, poseł elekt Sojuszu Lewicy Demokratycznej powiedział, że uroczystości Święta Niepodległości są ważne dla każdego Polaka.

- 11 listopada to święto - także dla lewicy, ponieważ marszałek Józef Piłsudski był socjalistą, ale to co nas dzisiaj łączy, to marzenie o Polsce ponad podziałami politycznymi - powiedział Andrzej Szejna.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, zaznaczył, że pamięć o wydarzeniach sprzed 101 lat jest obowiązkiem wszystkich Polaków, o którym nigdy nie możemy zapomnieć.

adv adv
Wiadomości
Reklama