Wyborcy mają w Sejmie swoich reprezentantów

Data publikacji: 12.11.2019 12:51 / Data aktualizacji: 12.11.2019 17:13
Autor: Monika Miller , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji - ślubowanie

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji - ślubowanie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji, podczas którego posłowie złożyli ślubowanie. W wystąpieniu otwierającym obrady prezydent Andrzej Duda życzył posłom, aby służąc Rzeczypospolitej i obywatelom osiągnęli swoje cele i zrealizowali swoje pragnienia.

- Chciałbym, żeby ocena pracy wysokiej izby w polskim społeczeństwie rosła, to jest bardzo ważne, żeby ludzie o Sejmie i o posłach mówili dobrze - dodał.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Krzysztof Lipiec - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, zaznacza, że pierwsze posiedzenie Sejmu, to moment podniosły, a uroczyste ślubowanie jest zawsze momentem wzruszającym.

- W tej kadencji będziemy chcieli uczynić wszystko, aby zrealizować nasz projekt polityczny „Polska państwem dobrobytu”. Chcę również podziękować mieszkańcom województwa świętokrzyskiego, którzy w tegorocznych wyborach obdarzyli nas ogromnym zaufaniem, a także zaprosić ich do współpracy z parlamentarzystami z regionu - stwierdził.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Anna Krupka - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł PiS Anna Krupka jeszcze raz podziękowała wyborcom za to, że oddali na nią prawie 70 tys. głosów.

- To jest duże wyzwanie i zobowiązanie do ciężkiej pracy dla województwa świętokrzyskiego i do tego, aby dynamika dobrych zmian została utrzymana. Chcemy kontynuować programy, które są korzystne dla mieszkańców regionu - powiedziała.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Agata Wojtyszek - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Agata Wojtyszek, dotychczasowa wojewoda świętokrzyski, która została wybrana do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości przyznała że, to dla niej bardzo ważny dzień.

- Nie boje się pracy. Pokazałam to w ciągu ostatnich 4 lat. Robiłam to z ogromną satysfakcją. Myślę, że Pan Bóg da zdrowie, aby przez kolejne lata działać na rzecz województwa świętokrzyskiego - dodała.

  Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Piotr Wawrzyk - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł PiS Piotr Wawrzyk podkreśla, że przed parlamentarzystami stoi wiele wyzwań.

- Chodzi przede wszystkim o utrzymanie dobrego kierunku zmian w kraju. Będę zabiegał o to, aby zawsze uwzględniać interesy regionu świętokrzyskiego. Myślę, że najważniejsze dla regionu są kwestie infrastruktury i ochrony zdrowia - wyjaśnił.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Andrzej Kryj - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Andrzej Kryj, stwierdził, że w nowej, IX kadencji Sejmu priorytetem dla niego będzie praca na rzecz mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

- Na pewno czeka nas mozolna i trudna praca. Ta kadencja z pewnością nie będzie łatwiejsza od poprzedniej. Wciąż mamy jeszcze wiele niewiadomych. Nie wiemy między innymi tego, jak będzie postępowała opozycja. Czy dalej będzie chciała być opozycją totalną negującą wszystko to, co robimy, czy jednak będzie skłonna do współpracy - podkreśla

  Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Dominik Tarczyński - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dominik Tarczyński świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że reprezentowanie narodu w polskim parlamencie to wyjątkowy zaszczyt i wyróżnienie.

- Z wielu względów będzie bardzo ciężka kadencja, między innymi z uwagi na spowolnienie gospodarcze, które obserwujemy u naszych sąsiadów. Będziemy się z pewnością zajmować także wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska, a także dokończeniem reformy wymiaru sprawiedliwości - wylicza Dominik Tarczyński.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji - ślubowanie. Ślubowanie składa Bartłomiej Dorywalski - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce  

Poseł Bartłomiej Dorywalski z Prawa i Sprawiedliwości, były wicewojewoda świętokrzyski, podkreśla, że mimo iż nie jest debiutantem w parlamencie, moment złożenia ślubowania był dla niego wyjątkowy.

- Dla każdego z nas ten moment jest szczególny. Rozpoczyna czteroletnią pracę u podstaw w zakresie m.in. przepisów prawa i wielu innych inicjatyw na rzecz województwa świętokrzyskiego - zaznacza.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Marek Kwitek - poseł Prawa i SprawiedliwościFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł PiS Marek Kwitek zauważył, że posłowie jego ugrupowania są przygotowani do merytorycznej pracy.

- Jeżeli opozycja będzie chciała nam pomagać, to będziemy zadowoleni - dodał.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Ślubowanie składa Michał Cieślak - poseł PorozumieniaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Michał Cieślak z Porozumienia stwierdził, że rota ślubowania parlamentarnego zapada w pamięci i w sercu na kolejne cztery lata.

- Również prezydent Andrzej Duda, zwrócił uwagę na to, że w tej kadencji parlamentu znaleźli się przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych. Polacy mają pełen przekrój reprezentacji w Sejmie. To dla nas szczególnie ważne, ponieważ nikt nie może powiedzieć, że nie ma swojej reprezentacji w parlamencie - zauważył Michał Cieślak.

24.10.2019. Warszawa. Uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze do Sejmu - na zdjęciu: Krzysztof Bosak - KonfederacjaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Bosak z Konfederacji zwrócił uwagę, że jego ugrupowanie w nowym parlamencie będzie chciało tworzyć konstruktywną opozycję.

- Widzimy dla siebie rolę recenzenta poczynań rządu. Jest jasne, że znajdziemy się w opozycji, ponieważ PiS posiada samodzielną większość. Nie chcemy być opozycją totalną, ale merytoryczną. Opozycją, która będzie wprowadzać do debaty parlamentarnej wątki programowe właściwe dla Konfederacji, to są wątki wolnościowe, konserwatywne i tradycjonalistyczne - mówi Krzysztof Bosak.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji - ślubowanie. Na zdjęciu Marzena Okła-Drewnowicz - poseł Koalicji ObywatelskiejFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Marzena Okła-Drewnowicz, parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że moment ślubowania podczas pierwszego posiedzenia Sejmu jest zobowiązaniem do sumiennej i wytężonej pracy w trakcie nowej kadencji.

- To moja kolejna, już czwarta kadencja Sejmu, dlatego wiem, z czym wiąże się praca tutaj, dlatego jestem świadoma, że liczy się przede wszystkim to, jak ocenią nas wyborcy pod koniec kadencji. Świadomość pracy dla wyborców jest dla mnie priorytetem - zaznacza.

Zdaniem Marzeny Okły-Drewnowicz rozpoczynająca się kadencja Sejmu będzie trudna i wymagająca z uwagi, między innymi, na większą różnorodność sił opozycyjnych, które znalazły się w izbie niższej parlamentu.

24.10.2019. Warszawa. Uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze do Sejmu - na zdjęciu: Bartłomiej Sienkiewicz - Koalicja ObywatelskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Bartłomiej Sienkiewicz z KO podkreśla, że parlament jest najważniejszym miejscem w Polsce. To świątynia demokracji i polskiej wolności - powiedział.

- Dzięki mieszkańcom województwa świętokrzyskiego dostałem ten mandat i mogę reprezentować ich w sali, która ma piękną historię i tradycję. Mam nadzieję, że ta kadencja będzie spokojniejsza od poprzedniej - dodał.

Warszawa. Sejm. Pierwsze posiedzenie izby IX kadencji. Na zdjęciu Adam Cyrański - poseł Koalicja ObywatelskaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Adam Cyrański z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że rozpoczynająca się dzisiaj kadencja będzie ciekawa, ze względu na szerszy zakres reprezentowanych partii politycznych.

- Będziemy prowadzić merytoryczne rozmowy - dodał.

21.10.2019. Kielce. Konferencja Andrzeja Szejny. Na zdjęciu: Andrzej Szejna - poseł LewicyFot. Michał Kita / Radio Kielce

Poseł Andrzej Szejna, szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w regionie, który debiutuje w polskim parlamencie deklaruje, że w nowej kadencji Lewica będzie chciała pełnić rolę wymagającej opozycji.

- Nie będziemy chcieli tylko krytykować. Myślę, że Lewica będzie wartościowym składnikiem tej różnorodności, jaką mamy obecnie w parlamencie. Będziemy oczekiwali także wsparcia naszych pomysłów, dotyczących między innymi płacy minimalnej, czy ochrony zdrowia - zaznacza.

24.10.2019. Warszawa. Uroczystość wręczenia nowym posłom zaświadczeń o wyborze do Sejmu - na zdjęciu: Czesław Siekierski - PSLFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czesław Siekierski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego - Koalicji Polskiej podkreśla, że największym wyzwaniem nowej kadencji będzie dobre stanowienie prawa i wywiązywanie się z obietnic złożonych w kampanii wyborczej.

- To wymaga aktywnego udziału przede wszystkim strony rządzącej. Myślę jednak, że posłowie opozycji będą wspierać słuszne i dobre inicjatywy, służące ludziom składane przez tych, którzy będą sprawować władzę - podkreśla.

Zdaniem Czesława Siekierskiego, plan Prawa i Sprawiedliwości aby zrealizować pięć kluczowych reform w okresie 100 dni nowego rządu jest bardzo ambitny, a opozycja będzie się szczegółowo przyglądać tym propozycjom.

Marszałkiem Sejmu IX kadencji, bezwzględną większością głosów została wybrana Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama