Budowa masztu telefonii komórkowej kością niezgody

Data publikacji: 12.11.2019 13:59
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Owczary, gm. Busko-Zdrój. Mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy 60-metrowego masztu telefonii komórkowej, który ma stanąć w środku wsi

Owczary, gm. Busko-Zdrój. Mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy 60-metrowego masztu telefonii komórkowej, który ma stanąć w środku wsi
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mieszkańcy Owczar w gminie Busko-Zdrój sprzeciwiają się planom budowy 60-metrowego masztu telefonii komórkowej, który ma stanąć w środku wsi. Petycja w tej sprawie, z podpisami ponad 300 osób, trafiła m.in. na biurko burmistrza Waldemara Sikory.

Mieszkaniec, który wydzierżawił działkę inwestorowi nie widzi w tym nic złego. Uważa, że to dobrodziejstwo cywilizacji.

- Wysłuchałem opinii ludzi. Zastanowię się. Nie sądziłem, że ludzie mogą być, aż tak przeciwni postępowi techniki - zaznacza właściciel działki.

W opinii protestujący zaznaczają, że wieża telefoniczna w bliskim sąsiedztwie od domów może być dużym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia.

- Takie maszty stwarzają niebezpieczeństwo. Sześć nadajników, które zostaną zainstalowane na maszcie będą emitowały szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. To ma bardzo zły wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz organizm człowieka i na nasz układ immunologiczny. Boimy się o swoje dzieci i wnuki. Nie jesteśmy przeciwnikami postępu. Zależy nam, aby te obiekty znajdowały się w odpowiedniej odległości od zabudowań - zaznaczają mieszkańcy Owczar.

Na fakt niefortunnej lokalizacji masztu zwraca uwagę także Waldemar Sikora - burmistrz Buska-Zdroju. Jak podkreśla, usytuowanie wieży w pobliżu Szanieckiego Parku Krajobrazowego spowoduje, że ucierpi krajobraz, a sama inwestycja będzie miała negatywny wpływ również na środowisko.

W sprawie masztu zostało wszczęte postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla planowanego przedsięwzięcia. Gmina na wydanie decyzji ma 90 dni. Po jej ogłoszeniu zarówno inwestor, jak i mieszańcy mogą się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Reklama