Grupa rekonstrukcyjna chce strzelać z armaty

Data publikacji: 12.11.2019 17:38
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.11.2019. Starachowice. Armata czarnoprochowa dla Stowarzyszenia Grot Oddział Powstańczy 1863

12.11.2019. Starachowice. Armata czarnoprochowa dla Stowarzyszenia Grot Oddział Powstańczy 1863
Fot. Grot Oddział Powstańczy 1863 r. / facebook

Armatę czarnoprochową chce zakupić działające w Starachowicach Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Grot Oddział Powstańczy 1863. Dzięki temu uda się wzbogacić ofertę edukacyjną grupy i uatrakcyjnić pokazy.

Stowarzyszenie Grot działa od niespełna roku. Skupia kilkanaście osób, również całe rodziny. Głównym celem działalności rekonstruktorów jest przypominanie wydarzeń z okresu powstania styczniowego, szczególnie tych, które rozgrywały się na naszym terenie.

- Grupa posługuje się bronią czarnoprochową, a teraz chciałaby zakupić armatę na ten sam rodzaj prochu - mówi szef oddziału Mariusz Chmiel. Ma to być replika trzycalowego działa XIX-wiecznego. Wykonuje je pracownia w Kielcach. Zgodnie z prawem, na broń czarnoprochową rozdzielnego ładowania, wyprodukowaną przed 1885 rokiem nie trzeba mieć pozwolenia, dlatego jest popularna wśród grup rekonstrukcyjnych odwołujących się do historii XIX wieku.

Koszt zakupu armaty szacowany jest na około 6-8 tys. zł. Rekonstruktorzy zbierają pieniądze, za pośrednictwem internetu i podczas pikników.

Obecnie, Grot Oddział Powstańczy podczas niektórych pokazów korzysta z armaty, którą dysponuje zaprzyjaźniona grupa rekonstrukcyjna z Maleńca.

Reklama