Poczuj ciepło bez smogu. Kielce pozbywają się pieców węglowych

Data publikacji: 13.11.2019 12:34
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

500 tys. zł dotacji dla mieszkańców na podpięcie się pod miejskie źródła ciepła przewidziały władze Kielc w przyszłorocznym budżecie. Jest to kontynuacja trwającej od kilku lat inicjatywy mającej na celu walkę ze smogiem.

Projekt zakłada pokrycie do 90 proc. kosztów podłączenia do sieci gazowej lub elektrycznej indywidualnych odbiorców. Dotacja maksymalnie może wynieść 7 tys. zł. W przypadku budynków wielorodzinnych dofinansowanie nie może przekroczyć 25 tys. zł.

Zastępca prezydenta, Danuta Papaj mówi, że projekt musi być kontynuowany, ponieważ pomimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej w mieście wciąż są budynki, gdzie nadal używa się starych pieców węglowych.

W tym roku mieszkańcy złożyli 81 wniosków o podłączenie do miejskiej instalacji.

Miasto prowadzi także projekt gazyfikacji kieleckich instytucji i placówek oświaty. We wrześniu podłączono gaz do Przedszkola Samorządowego nr 2. Władze zapowiadają, że w przyszłym roku zgazyfikowany zostanie Zespół Szkół Zawodowych nr 1, czyli tzw. budowlanka. Oprócz tego do żłobków trafi 15 jonizatorów powietrza, które czyszczą powietrze z pyłów, grzybów czy pleśni.

Podobne wiadomości
Reklama