Kosmiczna wystawa z Księżyca

Data publikacji: 13.11.2019 14:44
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.11.2019 Kielce. WBK. Wystawa zdjęć NASA  z misji Apollo na Księżyc

13.11.2019 Kielce. WBK. Wystawa zdjęć NASA z misji Apollo na Księżyc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pierwsze kroki człowieka na Księżycu uwiecznione na fotografiach. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej otwarta została wystawa poświęcona podbojom Kosmosu. Prezentowane są na niej zdjęcia NASA z misji Apollo.

W lipcu tego roku minęło dokładnie 50 lat od chwili, kiedy pierwszy człowiek, Neil Armstrong stanął na Księżycu i wypowiedział słynne słowa: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Jak wyjaśniła obecna na wernisażu Kathryn Porter z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, wystawa pokazuje ten historyczny moment, ale traktuje nie tylko o nim.

- Nacisk jest na misję Apollo 11, ale zdjęcia są z różnych misji, które wylądowały na Księżycu. Pokazują też astronautów, którzy po nim spacerowali, ale są również zdjęcia z badań kosmosu, nie tylko z Księżyca, ale też z drogi na niego - mówiła.

Po misji Apollo 11 NASA wysłała na Księżyc jeszcze sześć załóg. Jedynie załodze Apollo 13 nie udało się wylądować na satelicie Ziemi. Wypadek w drodze na Srebrny Glob wymusił decyzję o powrocie. Ostatni lot Apollo 17 odbył się w grudniu 1972 roku.

Upamiętnienie wydarzenia sprzed pięciu dekad, to tylko jeden z celów ekspozycji.

- Chcemy też pokazać, że same badania jeszcze się nie zakończyły i są planowane kolejne misje na Księżyc i oczywiście kolejnym wielkim zadaniem jest, by stanąć na Marsie - dodała Kathryn Porter.

Jak można się dowiedzieć z wystawy, obecnie wraz z programem Artemida (Artemis) NASA rozpoczęła nową erę eksploracji kosmosu. Owocem innowacyjnego podejścia i połączenia misji komercyjnych oraz współpracy z międzynarodowymi partnerami jest plan NASA wysłania robotów na powierzchnię Księżyca już w 2020 roku. Celem jest zbadanie księżycowych zasobów i przygotowanie podwalin pod stałą obecność człowieka. To zamierzenie ma umożliwić ludziom odkrywanie całego systemu słonecznego, dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcie nowych możliwości.

Według planów NASA, w 2028 roku pierwsi ziemianie mają na stałe pojawić się na Księżycu, a w 2030 roku astronauci mają zdobyć Marsa.

W wernisażu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej wzięła udział młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Z jednakowym zainteresowaniem historię podboju księżyca śledzili chłopcy, jak i dziewczyny.

- Dziewczyny też mogą się interesować kosmosem, ponieważ to jest taka przestrzeń, która jest jeszcze nie odkryta, a kobiety mogą wiele zdziałać w tych badaniach. Myślę, że kiedyś poznamy może nawet całą galaktykę, choć na to będzie potrzeba bardzo dużo czasu - mówiły uczennice.

Jak wyjaśniła Edyta Watras z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, wystawa jest kolejnym przejawem współpracy kieleckiej instytucji z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie, która trwa od 2012 roku.

- Staramy się wykorzystywać różne propozycje, możliwości, jakie daje ta współpraca. Teraz prezentujemy prawie 30 zdjęć NASA z misji Apollo na Księżyc - tłumaczyła.

Wystawa jest prezentowana w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na piętrze. Potrwa do 7 grudnia.

Reklama