Nowa oczyszczalnia w Kunowie już działa. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Data publikacji: 14.11.2019 13:23 / Data aktualizacji: 14.11.2019 17:57
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.11.2019. Kunów. Otwarcie oczyszczalni ścieków

14.11.2019. Kunów. Otwarcie oczyszczalni ścieków
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Nowoczesna oczyszczalnia ścieków zastąpiła wysłużony, czterdziestoletni obiekt w gminie Kunów. Przez ostatnie lata ludzie mieszkający w pobliżu narzekali na uciążliwy fetor - nie tylko w okolicy, ale nawet we własnych łazienkach. Teraz cieszą się z inwestycji za 16 mln złotych, którą dziś „z wielką pompą" otwarto.

Jak informuje Lech Łodej, burmistrz Kunowa, inwestycja była wyczekiwana z niecierpliwością. 

- Wpisujemy się tą oczyszczalnią w ochronę środowiska. Stara instalacja nie wytrzymywała, zbiorniki puchły, były obawy, że się rozpadnie i to był stres dla nas - mówi Lech Łodej.

Dodaje, że decyzja o budowie nowej oczyszczalni była odważna.

Stanisław Malinowski, prezes firmy Schwander Polska, czyli generalny wykonawca inwestycji chwali współpracę z gminą. Dodaje, że mimo doświadczenia w budowaniu oczyszczalni zadanie w Kunowie było bardzo trudne w realizacji. 

- Tutaj działała stara oczyszczalnia ścieków i nie można było przerywać jej pracy i w międzyczasie budować drugiej. To było bardzo trudne, ale gmina nam bardzo pomagała - mówi Stanisław Malinowski.

Senator Jarosław Rusiecki przypomina o tym, co działo się nie tak dawno jeszcze w Warszawie podczas awarii oczyszczalni ścieków, wybudowanej za potężne pieniądze. To pokazuje, jak ważne jest przygotowanie inwestycji.

- Taka infrastruktura jest niezbędna dla dbałości o środowisko oraz rozwoju rodzin. Ta technologia tu użyta to technologia XXI wieku - mówi senator.

Obok oczyszczalni stanęła jeszcze solarna suszarnia. Dofinansowanie z funduszy europejskich sięgnęło 60 proc.

Reklama