Aktywne przejścia to bezpieczeństwo dzieci

Data publikacji: 14.11.2019 13:34
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.11.2019. Zagnańsk. Aktywna sygnalizacja na przejściu dla pieszych

14.11.2019. Zagnańsk. Aktywna sygnalizacja na przejściu dla pieszych
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Będzie bezpieczniej na kolejnych przejściach dla pieszych w regionie. Dwie tzw. aktywne sygnalizacje powstały w Zagnańsku przy szkole podstawowej i urzędzie gminy. Dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane także w trzech innych gminach powiatu kieleckiego.

Każde z przejść zostało wyposażone w czujniki ruchu oraz dodatkowe oświetlenie, które uruchamia się w momencie, kiedy piesi zbliżają się do jezdni. Dodatkowo wybudowano także fragmenty chodników. O tym, że modernizacja przejść była bardzo potrzebna jest przekonana Marzanna Moćko, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zagnańsku

- Dzięki tej sygnalizacji, która jest wyraźna i widoczna o każdej porze, kierowcy zwalniają i zatrzymują się. Rzeczywiście nasze dzieci są bezpieczne – powiedziała Marzanna Moćko.

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego zwracała uwagę, że przejście w pobliżu szkoły do tej pory nie miało dobrej opinii.

- Tutaj było już kilka takich przypadków, w których było o włos od tragedii. Widoczność w tym miejscu jest bardzo słaba. Cieszymy się, że bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej poprawiło się – mówiła Renata Janik.

Kolejne przejście powstało także na drodze powiatowej naprzeciwko urzędu gminy w Zagnańsku.

- Droga prowadzi prosto do Kielc, jest bardzo ruchliwa, mieszkańcy zgłaszali mi problem, że przejście na drugą stronę jest utrudnione. To nie była spektakularna inwestycja, ale najważniejsze, że zwiększyło się bezpieczeństwo mieszkańców – powiedział Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska

- W pobliżu mamy urząd gminy i przychodnie zdrowia, lepsze oznakowanie tego przejścia było bardzo potrzebne – dodawał Mirosław Gębski, starosta kielecki

Inwestycje zostały wykonane dzięki rządowemu wsparciu z programu „Razem Bezpieczniej”. Sygnalizacje świetlne powstaną także w pobliżu szkół podstawowych w Górnie i w Rykoszynie oraz przy Szpitalu Powiatowym w Chmielniku.

Reklama