Konsul o upadku muru. Spotkanie ze studentami UJK

Data publikacji: 14.11.2019 15:48
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.11.2019 Kielce. Spotkanie na UJK dotyczące 30. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego. Na zdjęciu (od lewej): prof. Jacek Semaniak - rektor UJK,  Cornelia Pieper – konsul generalny Niemiec w Gdańsku

14.11.2019 Kielce. Spotkanie na UJK dotyczące 30. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego. Na zdjęciu (od lewej): prof. Jacek Semaniak - rektor UJK, Cornelia Pieper – konsul generalny Niemiec w Gdańsku
Fot. Piotr Burda

Warsztaty, debata, wystawa, spotkania. Studenci i wykładowcy filologii germańskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypominają o 30. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego. Dziś gościem specjalnym była Cornelia Pieper – konsul generalny Niemiec w Gdańsku, doktor honoris causa kieleckiej uczelni.

Doktor Donata Wójcik z UJK wyjaśnia, że organizowana kolejny już raz impreza ma na celu zachęcić młodych ludzi do nauki języka niemieckiego.

- Chcemy pokazać, że jest wiele kontekstów do uczenia się tego języka i jest on potrzebny w pracy zawodowej, ale także chcemy pokazać wspólne punkty naszej historii, bo rok 1989 również w historii Polski ma ogromne znaczenie - zaznaczyła.

Dziś z uczniami i studentami spotkała się Cornelia Pieper - konsul generalny Niemiec w Gdańsku. W swoim wystąpieniu mówiła o trudnej historii Polski i Niemiec, ale podawała przykłady współpracy obu narodów w drodze do wolności. Wyjaśniła, czym dla Niemców był Mur Berliński.

14.11.2019 Kielce. Spotkanie na UJK dotyczące 30. rocznicy obalenia Muru BerlińskiegoFot. Piotr Burda

- Mur Berliński wiązał się z tym, że nie mieliśmy zagwarantowanych podstawowych praw człowieka, obywatelskich, nie mieliśmy wolności, nie mogliśmy podróżować, demonstrować swojego zdania, nie mieliśmy wolnych mediów, panowała dyktatura. Upadek Muru był wielkim szczęściem dla nas wszytkach w Europie, dla nas Niemców, bo to oznaczało prawdziwą wolność. Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem tutaj w Kielcach w UJK, że jestem jedną z tych osób, która może mówić na temat wolności, demokracji, sprawiedliwości, a szczególnie o upadku Muru Berlińskiego, bo właśnie 9 listopada obchodziliśmy 30. rocznicę jego obalenia. To ważne, żeby młodzi ludzie dowiedzieli się, jak to było za murami, co oznaczała niewola, jak się zaczyna zniewolenie, ale także to, że każdego dnia trzeba walczyć o wolność i o własne prawa - podkreśliła.

Konsul zauważyła, że wielu młodych ludzi w naszym mieście zna język niemiecki.

- Jestem zafascynowana, że tak wiele osób w Kielcach biegle mówi po niemiecku. To dobry znak dla naszej przyjaźni. Ja pracuje nad tym, żeby jeszcze więcej Niemców mówiło po polsku - wyjaśniła.

W spotkaniu udział wzięła między innymi młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach, z klas objętych programem DSD. Jak wyjaśnił Krzysztof Pawelec z klasy III „H”, program służy rozwojowi znajomości języka niemieckiego.

- Uczymy się języka niemieckiego sześć godzin w tygodniu i na koniec zdajemy egzamin państwowy na poziom B2 lub C1. Bierzemy udział w różnych konkursach i olimpiadach niemieckojęzycznych. Zostaliśmy zaproszeni ze względu na nasze w miarę dobre umiejętności językowe - wyjaśnił.

Jeszcze dziś Instytut Filologii Germańskiej zaprasza do Pałacyku Zielińskiego na spotkanie, podczas którego zaproszeni goście będą wspominać, co robili 9 listopada 1989 roku. Początek o godzinie 17. Wstęp wolny.

Reklama