Coraz bliżej do powstania ITS w Kielcach

Data publikacji: 14.11.2019 16:11
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 12.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Trzy firmy są zainteresowane wdrożeniem w Kielcach Inteligentnego Systemu Transportowego, ale tylko jedna z ofert mieści się w założonym przez miasto budżecie. Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg informuje, że najtańszą ofertę złożyła firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima.

Propozycja opiewa na kwotę ponad 31,7 mln złotych. Miasto na ten cel miało zarezerwowane ponad 33,6 mln złotych.

- Kolejną ofertę złożyło konsorcjum firm: E4B i Sprint S.A. i została wyceniona na 39 mln złotych. Najdroższą ofertę złożyła firma Siemens, która wdrożenie systemu w Kielcach wyceniła na 45 mln złotych. W tej chwili będziemy sprawdzać te oferty pod względem formalno-prawnym, czy nie zawierają błędów i czy zostały prawidłowo złożone. Może to potrwać kilka tygodni - powiedział rzecznik.

Weryfikacja dokumentów będzie kluczowa do tego czy uda się rozstrzygnąć przetarg. Firma Alumbrados już w ubiegłym roku, podczas pierwszego przetargu, zaproponowała najniższą ofertę. Jednak wówczas z powodu braków formalnych została ona odrzucona.

Jak informowaliśmy, ITS ma ułatwić komunikację w mieście. W ramach inwestycji zostanie przebudowanych 60 sygnalizacji świetlnych. Zostaną one wyposażone w system kamer i czujników badających natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta. Ma to pozwolić w optymalny sposób sterować ruchem w mieście dostosowując cykle do sytuacji na drogach.

Reklama