„Trzy spotkania w Neapolu”. Wyjątkowa wystawa fotografii

Data publikacji: 14.11.2019 20:37
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
14.11.2019. Kielce. Wystawa „Trzy spotkania w Neapolu”

14.11.2019. Kielce. Wystawa „Trzy spotkania w Neapolu”
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

24 niepublikowane dotąd zdjęcia Gustawa Herlinga-Grudzińskiego można oglądać w Domu Środowisk Twórczych. Autorem fotografii jest Konrad Cedro - kielczanin, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, który wyjechał z Polski w 1986 roku. Będąc w Neapolu, postanowił nawiązać kontakt z mieszkającym tam Gustawem Herlingiem-Grudzińskim.

- Spotkał się z pisarzem trzykrotnie: w 1986, 1988 i 1991 roku. Zdjęcia prezentowane na wystawie w Domu Środowisk Twórczych zostały wykonane podczas tych spotkań - mówi Magdalena Helis-Rzepka, autorka scenariusza wystawy.

- Na tych zdjęciach, na których Herling ma 68-72 lata można zobaczyć, co działo się w tym człowieku. Mnie uderzyło bardzo wyraziste poczucie samotności i strat, z którymi musiał się mierzyć - powiedziała Magdalena Helis-Rzepka.

Kolejną część wystawy stanowią pokonkursowe prace uczniów kieleckiego „Plastyka”, które powstały z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Na ekspozycji znalazły się nagrodzone prace w kategorii plakatu, a także prace rysunkowe, malarskie i graficzne.

- Większość uczniów uznała, że słowo „samotność” jest kluczem do zrozumienia doświadczeń pisarza - mówi Maria Kowalczyk, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach.

- Ciekawie jest zobaczyć Herlinga-Grudzińskiego i jego doświadczenia oczami młodych ludzi: jak oni odczytują jego teksty i jaki dają plastyczny odpowiednik związanych z tym swoich emocji - podkreśla dyrektor.

Wystawę pt. „Trzy spotkania w Neapolu” można oglądać do końca grudnia. Ekspozycja zamyka cykl wydarzeń, wpisujących się w obchody Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach, organizowanych przez Społeczny Komitet. 

Gustaw Herling-Grudziński i Konrad Cedro - zdjęcie z 17 lipca 1991 rokuFot. Konrad Cedro / archiwum prywatne

Podobne wiadomości
Reklama