Obrazy na... prześcieradłach

Data publikacji: 15.11.2019 07:32
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”

Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”
Kielce. 30.05.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Wernisaż wystawy malarstwa Henryka Cześnika "Niebezpieczne zabawy" odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda", w Kieleckim Centrum Kultury.

Henryk Cześnik jest absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku - obecnie ASP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego, w 1977 r. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1994 r., a od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku  Brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w renomowanych galeriach, na całym świecie.

Henryk Cześnik jest przede wszystkim rysownikiem. Swoje prace częściej wykonuje na płótnie. Lubi rozmach i duże formaty, najchętniej wielkości prześcieradła, czyli na przykład 200 x 130 cm. W jego sztuce to kreska jest nośnikiem treści, znaczeń i dramaturgicznych zwrotów akcji.

Artysta w swej sztuce opowiada się po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła – najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści, także liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy, czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, czy do historii sztuki.

Podczas wernisażu malarstwa Henryka Cześnika krótką analizę jego twórczości przedstawił Zbigniew Buski - dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Gdańsku z siedzibą w Sopocie.Stwierdził, że artysta "nie lukruje podejmowanych przez niego tematów, choć mógłby, bo jego ojciec był cukiernikiem". Podziękował również Henrykowi Cześnikowi, iż nie poszedł w ślady ojca, a wybrał sztukę.

Podczas wernisażu artysta rozmawiał z kielczanami i podpisywał katalogi do wystawy. Wystawa pt. "Niebezpieczne zabawy" składa się z prac powstałych, w większości, w ostatnich 15 latach. Jej ekspozycja w Kieleckim Centrum Kultury przygotowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart oraz GSW „Winda”, a będzie ją można oglądać do 3 stycznia przyszłego roku.

Tagi do tego wpisu
Reklama