Mieszkańcy i duchowni oddali hołd patronce Skarżyska

Data publikacji: 16.11.2019 18:29
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.11.2019 Skarżysko-Kamienna. Uroczystości Matki Boskiej Ostrobramskiej - patronki miasta

16.11.2019 Skarżysko-Kamienna. Uroczystości Matki Boskiej Ostrobramskiej - patronki miasta
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej odbyły się uroczystości poświęcone Maryi - patronce miasta w 30. rocznicę powstania sanktuarium. 22 października 1989 roku ks. kard. Henryk Gulbinowicz, wilnianin, dokonał poświęcenia kaplicy i intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia.

- Od tego czasu datujemy istnienie tego świętego miejsca, które było wznoszone „modlitwą, pracą i ofiarą” - przypomniał kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Karbownik.

16.11.2019 Skarżysko-Kamienna. Uroczystości Matki Boskiej Ostrobramskiej - patronki miasta. Na zdjęciu (od lewej): Henryk Tomasik - biskup radomski, Salvatore Pennacchio - nuncjusz apostolski w Polsce i biskup Piotr TurzyńskiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Jubileuszową mszę świętą sprawowali nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Salvatore Pennacchio i biskupi Henryk Tomasik i Piotr Turzyński. W koncelebrze uczestniczyło 50 kapłanów z całej diecezji.

W homilii arcybiskup Pennacchio przypomniał o znaczeniu Sanktuarium Ostrobramskiego dla miasta i diecezji. Wskazał je jako miejsce szerzenia miłosierdzia i dążenia do Boga przez Maryję.

List do zgromadzonych skierował także papież Franciszek. Zachęcał uczestników nabożeństw jubileuszowych do zawierzenia Bożemu Miłosierdziu. Na ręce biskupa radomskiego papież przesłał pozdrowienia i gratulacje z okazji jubileuszu.

Podczas mszy dary dla sanktuarium przekazali samorządowcy i politycy, wśród nich poseł Krzysztof Lipiec, marszałek Andrzej Bętkowski, a także starosta Artur Berus i wiceprezydent Andrzej Brzeziński.

16.11.2019 Skarżysko-Kamienna. Uroczystości Matki Boskiej Ostrobramskiej - patronki miastaFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Uroczystości w Ostrej Bramie będą trwały przez najbliższe dni. Każdego dnia zaplanowana jest modlitwa innych grup wiernych.

Reklama