OSP w Kostomłotach Drugich z nowym wozem. „Był marzeniem strażaków”

Data publikacji: 16.11.2019 18:44
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.11.2019 Kostomłoty II. Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP

16.11.2019 Kostomłoty II. Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ochotnicza Straż Pożarna w Kostomłotach Drugich ma nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Pojazd został dziś oficjalnie poświęcony i przekazany strażakom.

- Nowy samochód z napędem na cztery koła jest bardzo dobrze wyposażony i pomoże w sprawnym udzielaniu pomocy - mówi druh OSP w Kostomłotach Drugich, Maciej Słoń.

- Jego zbiorniki pomieszczą 3,5 tys. litrów wody i 350 litrów piany służącej np. do gaszenia pojazdów. Wóz jest też wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Wkrótce pojazd będzie gotowy, aby wyjechać do pierwszej akcji - cieszy się Maciej Słoń.

Dotąd jednostka dysponowała wyłącznie wozem z 1982 roku, który nadal będzie służył miejscowej OSP.

Poseł PiS Agata Wojtyszek wspomina, że będąc wojewodą świętokrzyskim, uczestniczyła w pozyskiwaniu pieniędzy na wozy strażackie i wie, jak ważną rolę pełni dobry sprzęt w ochotniczych jednostkach. Zaznaczyła, że oprócz chęci w OSP niezbędny jest sprzęt, który nie zawiedzie, gdy pomocy oczekuje drugi człowiek.

- Nowoczesny samochód był marzeniem strażaków, którzy znakomicie służą lokalnej społeczności - przyznaje senator Krzysztof Słoń, który zabiegał o pozyskanie wozu.

- Tutejsi strażacy potrafią się zmobilizować do akcji w ciągu kilku minut. Są szybcy i sprawni. Rocznie wyjeżdżają do kilkudziesięciu akcji. Taki samochód jest w interesie nas wszystkich, poruszających się po okolicznych trasach. Kiedyś też możemy się znaleźć w trudnej sytuacji - dodał senator.

Wójt Miedzianej Góry Damian Sławski dodaje, że co roku gminne jednostki OSP notują wzrost akcji ratowniczych. Coraz częściej są to wyjazdy do wypadków drogowych, gdzie nowoczesny sprzęt ułatwia szybką pomoc poszkodowanym.

Nowy wóz kosztował 768 tys. zł. Jego zakup był możliwy dzięki dotacjom z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, MSWiA oraz wsparciu gminy.

Jednostka OSP w Kostomłotach Drugich w maju 2020 roku będzie świętować 90-lecie istnienia. Obecnie służy w niej ok. 50 druhów i druhen.

Reklama