Studio Polityczne: emocje wokół wyborów prezydenckich

Data publikacji: 17.11.2019 13:07
Autor: Katarzyna Podraza , Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.11.2019. Studio Polityczne Radia Kielce

17.11.2019. Studio Polityczne Radia Kielce
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Temat przyszłorocznych wyborów prezydenckich wywołał gorącą dyskusję w Studiu Politycznym Radia Kielce. Zaproszeni goście próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy prezydent RP Andrzej Duda powinien nadal pełnić swoją funkcję, czy powinien go zastąpić ktoś z opozycji.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia z Prawa i Sprawiedliwości obecny prezydent przez ostatnie cztery lata wyrósł na samodzielnego, kompletnego polityka, przedstawiciela naszego kraju na arenie międzynarodowej, który bezkompromisowo zabiega o sprawy Polski i odbudowuje nadszarpniętą przez dziesięciolecia pozycję naszego kraju.

- Również w życiu publicznym, to postać wyróżniająca się - mówi senator Słoń. - Pan prezydent zabiera głos w wielu istotnych dla Polaków sprawach. To inicjator wielu programów, w tym również Rodzina 500 Plus. Od samego początku popierał i był jednym z inicjatorów tego projektu - zaznaczył Krzysztof Słoń.

Sławomir Gierada z Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że to społeczeństwo zdecyduje o tym, kto będzie sprawował ten urząd przez kolejne lata.

- Ja mam nadzieję, że prezydent Duda tej reelekcji nie uzyska, że wyborcy nie uwierzą mu w te wszystkie obietnice, które składał. Dobrze by było, aby też grono osób niezwiązanych z ugrupowaniami politycznymi miało możliwość wskazywania kandydatów startujących w wyborach prezydenckich - dodał Sławomir Gierada.

Poseł Andrzej Szejna z Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdził z kolei, że dla niego wzorcową prezydenturą była ta pełniona przez Aleksandra Kwaśniewskiego.

- I dlatego takiego prezydenta widzę, który potrafi kierując się co do wagi swoich decyzji, oczekiwań społecznych będzie podejmował swoje decyzje wbrew większości parlamentarnej - mówił.

Poseł Czesław Siekierski z PSL uważa, że Andrzej Duda będzie kandydował w wyborach prezydenckich i znajdzie się w drugiej turze. Jak podkreślił, rośnie rola prezydenta w demokracji, ważne też, aby była kontrola wobec propozycji spływających z parlamentu.

Zdaniem Michała Sokolnickiego z Konfederacji - Wolność i Niepodległość najlepszym kandydatem w przyszłorocznych wyborach będzie osoba wybrana w prawyborach z tego ugrupowania.

- Jeśli chodzi o prezydenta Andrzeja Dudę naturalnym jest , że wywodzi się z PiS, trudno więc oczekiwać, że będzie odmawiał podpisywania ustaw - dodał.

POSŁUCHAJ STUDIA POLITYCZNEGO RADIA KIELCE:

Reklama