NURT 2019. Dziś pierwsze pokazy konkursowe i gala otwarcia

Data publikacji: 18.11.2019 06:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.11.2019. Kielce. Konferencja na temat Festiwalu Form Dokumentalnych NURT

05.11.2019. Kielce. Konferencja na temat Festiwalu Form Dokumentalnych NURT
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

42 filmy zostaną pokazane w konkursie, rozpoczynającego się dziś w Kielcach 25. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2019. W ramach imprezy zaplanowano spotkania z autorami dokumentów, dyskusje i warsztaty. Nie zabraknie podsumowania ćwierćwiecza istnienia wydarzenia.

PROGRAM 25. FESTIWALU FORM DOKUMENTALNYCH NURT 2019

Do tegorocznej edycji zgłoszono 174 formy dokumentalne. 42 z nich komisja selekcyjna zakwalifikowała do prezentacji konkursowych. Jak podkreśla Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, ich tematyka jest bardzo szeroka.

- Dotykają różnych miejsc na świecie, bo przenosimy się i do Syrii, i do Kamerunu, jesteśmy w różnych zakamarkach Polski.

Dotykają każdej sfery naszej uczuciowości, bo będą i reportaże zaangażowane o tematyce społecznej i interwencyjne. Nie zabraknie form o charakterze historycznym i biografii.
Pierwszy konkursowy blok filmowy rozpocznie się dziś o godzinie 9.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Jego tematem przewodnim będzie rodzina. O godzinie 13.00 zacznie się drugi, zatytułowany „Nasze puzzle”. O godzinie 17.00 widzowie przeniosą się na Małą Scenę KCK, gdzie wyświetlone zostaną dokumenty skupione wokół tematu „Zdradzeni przez świat”. Po każdym pokazie zaplanowano rozmowę z twórcami obrazów. Natomiast o godzinie 20.00 rozpocznie się gala otwarcia jubileuszowego, Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2019. W czasie tego wydarzenia odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu „Nasza mała Polska” w reżyserii Słowaka, Mateja Bobrika.

Jak wyjaśnia Robert Wieczorek, będzie to okazja, by się przekonać, jak nas widzą ludzie z innych krajów.

- Jest to  film o Japończykach, studentach  Wydziału Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych, którzy przemierzają nasz kraj. Mówią o tym, co jest dla nich zaskakujące, co  dziwi.Festiwal NURT potrwa do piątku.

Tagi do tego wpisu
Reklama