Powstaną nowe żłobki za unijne pieniądze

Data publikacji: 18.11.2019 11:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.11.2019. Kielce. Podpisanie umów w ramach projektów

18.11.2019. Kielce. Podpisanie umów w ramach projektów "Zwiększenie dostępu do opieki nad dziećmi do lat 3" i "Rozwój wysokiej jakości usług społecznych". Na zdjęciu (od lewej): Marzanna Jop - skarbnik gminy Górno, Mariusz Gosek - członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Przemysław Łysak - wójt gminy Górno
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Żłobek dla prawie 50 dzieci powstanie w Cedzynie. Z kolei rodzice dzieci ze starachowickiego klubu malucha dostaną dotacje na czesne. Władze województwa podpisały kolejne umowy żłobkowe i społeczne.

Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych w regionie będą realizowane kolejne projekty o łącznej wartości ponad 4 milionów złotych. Ze wsparcia skorzysta 240 mieszkańców województwa.

Pierwsze dwa projekty dotyczą najmłodszych mieszkańców regionu – mówi wicemarszałek Renata Janik. W dwóch miejscach, w gminie Górno i w Starachowicach dzieci znajdą opiekę, a rodzice będą mogli wrócić do pracy. Kolejne dwa projekty dotyczą utworzenia świetlicy środowiskowej oraz miejsc dla seniorów.

Nowy żłobek w Cedzynie będzie on przeznaczony dla prawie 50 dzieci do 3 roku życia. – Potrzeba utworzenia takiego miejsca w gminie była duża - podkreśla Przemysław Łysak, wójt gminy Górno. Lista chętnych do nowego żłobka jest już kompletna. Jak dodaje wójt, dwa lata temu powstał żłobek w Radlinie, od grudnia zacznie funkcjonować ten w Cedzynie. W obu miejscach opiekę znajdzie 110 dzieci z gminy.

W Starachowicach pomoc otrzyma 60 mam, które przez rok będą korzystały z mniejszego czesnego w Klubie Malucha przy ulicy Staszica. Zamiast 650 zł, miesięcznie będą płaciły za pobyt dziecka w żłobku 200 zł.

Władze województwa przekazały także pieniądze na utworzenie świetlicy środowiskowej w Ostrowcu Św., gdzie uczniowie otrzymają pomoc pedagogów. W Słupi, w powiecie jędrzejowskim powstaną z kolei dodatkowe miejsca dla seniorów w istniejącym klubie seniora.

Reklama